Erken evlenenlere faizsiz çeyiz kredisi

Erken evlenenlere faizsiz çeyiz kredisi

Erken evlenenlere faizsiz çeyiz kredisiHükümet maddi sıkıntılarından dolayı evliliği erteleyenlere bir kolaylık getiriyor. Bu kapsamda ‘erken evliliği’ teşvik etmek için faizsiz kredi verilecek. Başbakanlık tarafından yürütülen çalışmada, gençlerin maddi zorluklar nedeniyle evlenmemsine kolaylık getirilmesi amaçlıyor. Çalışmalar tamamlandığında 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Kredinin geri ödemesi ise 2 yıl sonra başlatılarak, makul taksitlere bölünecek. Kredi ödemelerinde çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de dikkate alınacak.

3 çocuğa teşvik çalışmaları süren hükümetin, evliliğe finansal destek sağlayacak çalışmaları da başladı. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, maddi sıkıntılar yüzünden evlenmeyenlerin derdine derman olmayı hedefliyor. Buna amaçla 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. 2 yıl sonra başlayacak ödemeler makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de baz alınacak. Bütün bu değerlendirmeler çerçevesinde kredi miktarı artabilecek ya da taksit sayısı çoğaltılabilecek. Çalışma, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yürütülüyor.

Hükümetin aile kurumuna verdiği önem nedeniyle başlattığı girişimleri, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birlikte yürütüyor. Kamuoyunda ‘3 çocuk teşvik paketi’ olarak anılan ‘kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik’ çalışma da sona gelindi. Paket ile ilgili görüşmeler yeni yasama yılının başında yapılacak. Bu çalışmalar sosyal ve ekonomik hayatta yer alan kadınlarında doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteği verilmesi gündemde. Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası’nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. SEVGİ dedi ki:

  çok güzel ama nasıl başvuru yapıcaz bilgi ………..

 2. cahfer dedi ki:

  evlilik çeyiz kredi başvurusu nerde yapılır

 3. ilknur dedi ki:

  evlilik kredisini nereye başvuracağız

 4. adem dedi ki:

  lütfen bir yardımcı olun nereye başvuru yapmamız lazım

 5. merve dedi ki:

  biz 26 yaşındayız okul ancak biiti öğrenim kredisi ödemekten evlenemiyoruz.bu 25 yaş sınırı neden madem kredi geri ödenecek bize de verilsin

 6. oguz dedi ki:

  ya ne zaman bu devreye gircek bilen arasın

  1. Bilirkişi dedi ki:

   sevgili arkadaşlar, Her ne kadar bakan çıkıp verilecek desede,
   devletin parasını devletin izni olmadan veremez kendi başına o yüzden resmi gazetede yayınlanmayan hiçbirsey yürürlükte olamaz heee derseniz ki ne zaman olur tahminime göre yıl sonuna doğru ve bu kredi öyle ben evleniyom bana kredi ver demeklede olmuyor, önce evlenecek olanların mal ve varlıklarına bakılıyor (aileler dahil) ondan sonra olacak kredi bende bekliyorum..

 7. oguz dedi ki:

  hey

 8. hasan dedi ki:

  iyi bi fırsat ama başvuruyu nereye yapmamız gerek yardımcı olurmusunuz tşk..

 9. omar27 dedi ki:

  nereye başvurulacagını acıklamadılar mı arkadaş bilen söylesin..

 10. dilsah dedi ki:

  iyde bn 21 yasindayim sozlum 26 yas sniri neden koyulmus zaten geri odemeli hem dogurcak olan benim 25 yas altiyim e sozlum 26 die yararlanamayacak miyim ….

 11. aykut dedi ki:

  bellı oldumu bu konu nereye bas vuracagız ve 10 bin tl mı verılecek 5 bin tl mi nasıl oluyor bu 3 cocuk sahibi olanlara 5 bin tl diyor ee ozaman cocugu olmayana daga mı az verılecek nasıl bişey bu 10 bin tl denmıstı simdı geri mi dustu 5 bine hıc bişe anlamadık bu işten

 12. suleyman dedi ki:

  slm hersey guzelde sayın bkanlar lutfn su yaş sınırı nedn ya zaten o yaşta okulu km btryo yaş sınırı olmasın sayın bakanlar hayır yapyosunuz tam yapın parça parça yapmayın hevsmzi kursağımzda brakmyın

BİR YORUM YAZ