Ev’de çalışan kadına sigorta

Ev’de çalışan kadına sigorta

Evde dikiş diken, nakış işleyen, mantı açan ve el işleri yapan çok sayıda kadın bulunuyor. Kimi küçük çaplı el harçlığı kazanırken, kimi de evini bu işlerden kazandığı parayla geçindirmeye çalışıyor. Ama çoğunun sosyal güvencesi yok. İşte bu kadınları sigortaya kavuşturmak için başlatılan çalışma hızlandı…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda bir çalışma başlattı. İşte bu çalışma kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekliyle hazırlanan düzenleme Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Buna göre 15 gün olarak yatırılacak sigorta primleri ile ev kadınları 30 gün üzerinden sigortalı sayılacak. Böylece sağlık hizmetlerinden den de yararlanmaları hedefleniyor. Kısa süreli sigorta üzerinden prim gün sayılarını dolduran kadınlar emekliliğe de hak kazanacak.

Esnek çalışma modeli

Yeni düzenlemeye göre evinde, halı, havlu, örtü, çarşaf, çorap gibi dokuma ürünleri üretenler; her türlü dikiş- nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, yapma çiçek, pul, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve makrome, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri evde yapıp işyeri açmaksızın satanlar düzenlemeden yararlanacak. Gelir vergisinden de muaf olan isteğe bağlı kadın sigortalılar, kazanç üzerinden prim ödeyerek bu hakka kavuşacak. Bu kadınlara yasaya göre esnek çalışma modeli uygulanacak.

391 bin kadına sosyal güvence sağlanacak

Ev hizmetlerinde, el emeği ile üretim yaparak çalışan 450 bin kadın ve büyük oranda engelli çocuklarına evde bakım hizmeti veren 391 bin kadına sosyal güvence verilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ümit türkeköle dedi ki:

    merhabalar ben evimde ev yemekleri siparişleri alarak kazanmak istiyorum içli köfte mantı yüzük corbası yaparak sarması lütfen yardımcı olurmusunuz mersinde burhan felek caddesinde oturuyorum akdeniz

BİR YORUM YAZ