Evde temizlikçi çalıştıranlar dikkat!

Evde temizlikçi çalıştıranlar dikkat!

Evde temizlikçi çalıştıranların cezasıEvinde temizlik ve çocuk bakımı gibi hizmetler için işçi çalıştıranlar sigorta primlerini sakın ihmal etmeyin. Hürriyet gazetesi ekonomi yazarı Şükrü Kızılot çalışma hayatındaki yeni düzenlemelere dikkat çekti.

Ev işlerinde yardımcı olmak üzere sigortasız kadın çalıştıranları ilgilendirecek düzenlemeye göre, sigortasız olarak evde çocuk bakımı, temizlik yemek gibi işlerde kadın çalıştıranlar artık daha dikkat olmak zorundalar.

Çalışan kadının şikayet etmesiyle cezai yaptırım uygulaması başlayacak. Çalışan kadının haftada bir gün bile sigortasız çalışması kadının mahkemeye başvurması için yeterli olacak.

Bu durumda yaklaşık 150 bin lira kadar idari para cezası, prim, gecikme zammı ve cezasına çarptırılabilirsiniz.

Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot’un söz konusu yazısı şöyle;

Evde temizlik, çocuk bakımı, yemek vb. işler için kadın çalıştıranların;

1.Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurup “işyeri numarası” alması gerekiyor. Bu numara “işyeri bildirgesi” diye adlandırılan bir bildirgenin verilmesi ile alınıyor.

2.Evinde kadın çalıştıran kişi, işlemlerini elektronik ortamda yapabilmesi için SGK’dan “şifre” alacak.

3.Kadının işe başlama tarihinden itibaren “en geç bir ay içinde” alınan şifre ile internet üzerinden, “işe giriş bildirgesi” verilecek.

4.Her ay, izleyen ayın 23. günü akşamına kadar, internet üzerinden “aylık prim ve hizmet bildirgeleri” verilecek.

Bu bildirgede kadının ay içindeki çalışma günü, ödenen ücret ve hesaplanan primler gösterilecek.

5.Ayın belli günlerinde (örneğin haftada 1-2 gün) çalışanlar için “kısmi süreli iş sözleşmesi” (part-time çalışma sözleşmesi) düzenlenecek ve bu sözleşme elden SGK’ya verilecek.

CEZA NE KADAR?

Evde sürekli çalışan kadının, sigortasız çalıştığını belirterek mahkemeye başvurması halinde;

1.Sigortalı işe giriş bildirgesi verilmediği için 2.043 TL

2.Aylık prim ve hizmet belgesi verilmediği için; her ay itibariyle 2.043 TL

(Asgari ücretin iki katı) idari para cezası kesilecek.

Buna göre 1 Ekim 2013 itibariyle, 5 yıllık idari para cezası yani 60 ay için yaklaşık 80 bin 214 TL olacak.

İdari para cezası, o tarihlerde yürürlükte olan “asgari ücretin iki katı” olarak hesaplanıyor.

BİR-İKİ GÜN ÇALIŞANLAR

5510 sayılı Kanun’un 6/1-c maddesine göre; ev hizmetlerinde ücretli ve sürekli olarak çalışanlar sigortalı sayılıyor. Buradaki süreklilik ifadesi; aynı kişinin ayın ya da haftanın belli günü veya günlerinde çalışması anlamına da geliyor.

Aynı kişi olmamak koşuluyla, haftada bir-iki gün çalıştırılanların ise sigortalı olması gerekmiyor. Ancak haftada bir de olsa hep aynı kişinin eve temizliğe geldiği de ayrı bir gerçek. Eve temizlik için haftada bir veya iki gün çalışan kadınlar için de aynı idari para cezası kesilecek. Yani 5 yıllık idari para cezası yani 60 ay için yaklaşık 80 bin TL idari para cezası kesilecek.

Prim ve gecikme cezası da var

İdari para cezasından başka 10 yıla kadar sigorta primi, gecikme cezası ve faizi de talep edilebilecek. Mahkeme kararına istinaden 10 yıllık sigorta primi, gecikme cezası ve faizi geriye dönük olarak tahsil edilecek. Bu durumda 10 yıl kesintisiz ev işlerinde çalışan kadın 80 bin TL idari para cezası dışında, 30 bin TL prim, 30 bin TL’de gecikme bedeli olarak toplamda 150 bin TL ödemek zorunda kalacak.

Bu durumda evde sigortasız kadın çalıştıranlar aman dikkat! Eğer kadın mahkemeye şikayet ederse 150 bin liraya kadar para ödemek zorunda kalabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ