Evin tapusu artık müşterek!

Evin tapusu artık müşterek!

Tapu alırken dikkat edilecek hususlar!Ailenin yaşadığı konutların tapuları sadece kocanın değil, ailenin üzerine kayıt edilecek. Oturdukları ev kocasının üzerine olan kadınlar tapu müdürlüklerine evlilik cüzdanı ile başvurarak “bu konut sadece kocamın değil, aile konutudur” şeklinde şerh koydurabilecek. Bu durumda ise koca eşinin rızasını almadan konutu satamayacak.

Türkiye’de ailenin müşterek oturduğu konutların tapuları bundan sonra bir kişinin değil, “ailenin” üzerine kayıtlı olacak. Kadınlar tapu müdürlüklerine itiraz ederek “bu konut sadece kocamın değil, aile konutu” şerhini koyduracak. Böylece eşinin isteği dışında kimse ev satamayacak. Aile konutu şerhi, tapuda evin sahibi olan tarafın eşinden izinsiz konutu satmasına engelleyecek. Ayrıca tapu şerhi, eşlerin “ev benim” diyerek diğerini evden çıkarmasını önlemek için mahkeme kararıyla uygulanıyor. Ülkemizde uzun yargı süreci nedeniyle şiddet mağduru olan ve evden atılan kadınların mağduriyetini gidermek için, mahkeme kararı çıkarmak uzun sürüyordu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca Meclis’e sunulan torba yasayla aile konutu şerhlerinde “mahkeme kararı” alınmasına yönelik uygulamaya son verilecek. Aile konutu şerhinde Danıştay 10’uncu Dairesi’nin şerhin tapu müdürlüklerinden alınmasını içeren genelge ve tüzük hükmünü iptali ile tartışmalar başladı. Şerhin sadece hakim kararı ile alınmasını içeren karar da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedildi. Bu karardan sonra tapunun maliki olmayan eşin, konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge ve evlilik cüzdanıyla tapu müdürlüklerine başvurması yeterli olacak. İstanbul Barosu’nun kaynaklarına göre, Türkiye’de tapuların yaklaşık yüzde 65’i erkek eşlerin üzerine kayıtlı bulunuyor. Yeni uygulama sayesinde tapular “aile” üzerine ortak olacak. Böylelikle, tapu üzerine kayıtlı olan kişi, eşinin rızasını almadan evi satamayacak ve ipotek ettiremeyecek. Bu durum tersi hallerde de geçerli olacak. Birlikte yaşanan evin tapusu kadının üzerineyse, erkek de tapu müdürlüklerine giderek ortak tapu talep edebilecek.

İŞTE O MADDE

Torba yasa ile birlikte getirilen düzenleme şöyle: “MADDE 46- 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 194 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “şerhin verilmesini” ibaresinden sonra gelmek üzere “tapu müdürlüğünden” ibaresi eklenmiştir. Medeni Kanun’un 194. Maddesi: Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz. Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hâkimin müdahalesini isteyebilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ