Gazeteci ve milletvekiline yıpranma hakkı iade edildi

Gazeteci ve milletvekiline yıpranma hakkı iade edildi

Gazeteci ve milletvekiline yıpranma hakkı iade edildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TBMM Genel Kurulu’nda, 4,5 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yeni tasarıda sigortalı lehine birçok düzenlemeler bulunuyor. Bunların hepsine değineceğiz. Ancak içlerinden birisi var ki epey ses getirecek gibi görünüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik verdiği önergeyle, gazetecilerin 2008’de yasal düzenleme ile ellerinden alınan, aynı zamanda erken emeklilik elde etmelerini sağlayan yıpranma haklarının geri verilmesini istedi. Talimat Başbakan Erdoğan’dan gelmişti. Bu nedenle düzenleme, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nde gündeme alınırken, kapsamı da genişletildi. TRT’de haber hizmetinde çalışanlar ile sarı basın kartı sahibi gazeteciler yeni düzenlemeyle erken emeklilik hakkını geri kazandı. Yeni yasayla gazetecilerin emeklilik için gereken yaş haddi süresinden en fazla 3 yıl indirim yapılacak. Böylece her 4 yılda, 1 yıl fazla çalışmış sayılarak, bu süre 5 yıl olarak hesaplanacak. Gazetecilerin elde ettikleri fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre, emeklilik yaş hadlerinden düşecek.

Prim farkı ödenecek

Gazeteciler, bu haktan yararlanmak için 2008 ile 2013 yılları arasında oluşan “fiili hizmet zammına ilişkin prim tutarını” ödemekle yükümlü olacak. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından üç ay içinde SGK’ya başvurulacak ve 6 ay içinde de SGK’ya prim tutarı ödeyenler geçmişe dönük olarak bu süreyi de emeklilik sürelerine ekleyebilecekler.

Milletvekiline de Yıpranma Hakkı

2008’de yapılan düzenlemeyle milletvekillerinin de yıpranma hakları elinden alınmıştı. Yeni düzenlemeyle gazetecilere yeniden getirilen “yıpranma hakkına” milletvekilleri de eklendi. Önergeyle kanuna eklenen düzenleme doğrultusunda 1 yıllık çalışma karşılığında 90 günlük fiili hizmet zammı (yıpranma hakları) gazetecilere, milletvekillerine ve dışarıdan atanan bakanlara iade edildi. Artık memur emeklisi milletvekilleri gibi SSK ve Bağkur emeklisi iken milletvekili olanlar iki yıl milletvekilliği yapmadan ‘milletvekili emeklisi’ olabilecek. Böylece memur emeklileri ile SSK ve Bağkur emeklisi milletvekilleri arasındaki haksızlık ortadan kalktı. SSK ve Bağkur’dan 2 bin lira civarında emekli maaşı alan vekillerin emekli maaşı 6 bin liranın üzerine çıkacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ