Genel Sağlık Sigortası borçlarına prim affı yolda

Genel Sağlık Sigortası borçlarına prim affı yolda

gss_5Genel Sağlık Sigortası’nı ödemeyenlere prim affı geliyor.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunanlar ya da gelir testi yaptırmayanları sevindiren bir haber geldi.

GSS borçlularına prim affı geliyor

1 Ocak 2012 yılı itibariyle 18 yaşını aşan bütün vatandaşlar zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Üniversitelere devam eden öğrenciler ise 25 yaşına kadar bu uygulamadan muaf tutulmuştu. Ancak öğrenim hayatı sona erdiğinde ise tekrar zorunlu GSS kapsamına alınmaları kararlaştırılmıştı. Bu kişilerin kaymakamlıklara müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekiyordu. Ancak gelir testi yaptırmayan, yaptırdığı halde primlerini ödeyemeyen çok sayıda vatandaş bulunuyor.

Takvim gazetesinin haberine göre, SGK’da bu kişilerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla af çıkartılması için çalışma başlatıldığını belirtti. Yaklaşık 5 milyon kişinin GSS prim bocu affından yararlanacağı belirtiliyor. Yapılan çalışma tamamlandığında GSS primi ödemek zorunda olup da ödemeyenler, sosyal güvencesi olmayan ve GSS tescili yaptırmayanlar yararlanacak. Ayrıca anne ve babasından sağlık yardımı alamayanlar da af için başvurabilecek. 25 yaş üzeri öğrencilik hayatı biten, yüksek okulu bitirmiş ya da devam eden erkek öğrenciler de bu aftan yararlanacak.

GSS Borcunuzu sorgulayın 

Yetkililer herkesin en yakın SGK merkezine giderek, mutlaka GSS durumuna baktırması gerektiğini tavsiye ediyor. SGK merkezlerinden GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu araştırma sonucu borcu çıkan kişiler bu çalışma ile affa uğrayabilecek.

GSS borç sorgulamak için buraya tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ