Girişimci Kadınlara KOSGEB’den 30 bin TL hibe!

Girişimci Kadınlara KOSGEB’den 30 bin TL hibe!

1071-kadin-girisimciKOSGEB kadınların iş hataına atılmalarını desteklemek amacıyla 30 bin TL hibe desteği veriyor. Hükümet ve özel sektörün işbirliği ile kadınların iş hayatındaki konumunu güçlendirmek için çalışmalar yapılıyor. 1071 kadın girişimci 6 aylık eğitim sürecini tamamlayarak sertifikalarıyla KOSGEB’in 30 bin TL hibe yardımı için başvurabilecekler.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOBB kadın girişimcilere destek için işbirliği yapıyor. Bu işbirliği ile 1071 kadın girişimciye 6 ay sürecek eğitim sonunda sertifika sahibi olmaları sağlanıyor. Sertifikalarına kavuşan kadınlar, KOSGEB’in 30 bin TL hibe yardımı için başvuru yapabiliyor.

1071 kadın girişimci dün 6 ay sürecek eğitime başladı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, girişimcilerin katıldığı TOBB ETÜ’de düzenlenen toplantıda söz aldı. 1071 yılının Anadolu’nun Türklere açıldığı tarih olduğunu belirterek, “Kadınlar tarihimizde hep öncüydü. Hedeflerin tutturulması için çok çalışılması gerekiyor. Siz başarılı olursanız Türkiye’nin kadınları sizden etkilenecek. Eğer 1071 kadın başarılı olursa 2071 hedefi ulaşılabilir olacak. O nedenle başarmak zorundasınız” dedi.

Doğurganlık Azalmamalı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise kadınların aile ve iş hayatının birlikte yürütebileceklerini söyledi. Ancak bunu yaparken doğurganlığın düşmemesi ve kadın gücünün ekonomide kullanılması gerektiğini bildirdi.

30 bin TL hibe başvurusu

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün kadınların iş hayatında daha fazla yer aldığı belirtti. Kadının iş gücüne katılım oranlarının yüzde 38’e yükseldiğini açıkladı. Ergün, “Sertifika alacak kadın girişimcilere, sertifikanızı aldıktan sonra KOSGEB’e başvurun ve 30 bin TL hibe, 70 bin TL’ye kadar kredi yardımımızdan yararlanın. Bugüne kadar 3 bini kadın, 6 bin 500 girişimci bu destekten yararlandı” dedi.

Yeni girişimciler geliyor

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise Türkiye 2013’te dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek için çalışıyor. Bu gerçekleştiğinde 76 milyon 2.5 misli daha zengin olacak. Türkiye her yıl 750 bin kişiye iş bulmak durumunda kalıyor. Yeni girişimciler ortaya çıkararak bunu sağlayabiliriz” dedi.


Bir önceki yazımız olan KPSS Matematik Soruları başlıklı makalemizde Grafik okuma soruları, kpss ve KPSS Matematik Soruları hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  Kredi veriyorsunuz sunu bunu veriyorsunuz ancak insanlari kandırıyorsunuz ne kredisi ne hibesi

  1. Hatice dedi ki:

   Mehmet bey siz çok gerıden gelıyorsunuz galiba . Devletın kadınlara yonelık destekleyıcı gırısım programlar var takıp edersenız kandırılmadıgımızn farkına varacaksınız .Çok yakınım bu hıbeden yararlandı bence sız kendnızı kanddırmayın

 2. dilek tuna dedi ki:

  sertefikayı aldıktan sonra başka bir şart varmı kredi için

 3. refika dedi ki:

  ben örtü altı yetiştiricilik sertifikası aldım ve bunu yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz teşekürler

 4. selin onur dedi ki:

  hıbe verıyorsunuz tamam da benim anlamadığım su..bizzat başvurdum siz işinizi açın daha sonra taksitle biz size bir miktarını geri veriyoruz diyorsunuz.Belki uzun vadede yararlı olabilir ancak gerçekten mağdur bir ınsana yardım eden bir sistemi yok bence..Param olsa zaten yardım istemem işin en başında nasıl açacağım istediğim iş yerini 😕

BİR YORUM YAZ