Hangi emekliler promosyon alacak?

Hangi emekliler promosyon alacak?Emeklilerin maaş promosyonu alması ile ilgili haberler bir süredir basında yer alıyordu.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’ten 10 milyon emekliye maaş promosyonu müjdesi verdi.

Hangi emekliler maaş promosyonu almaya hak kazanacak?

10 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon görüşmelerinde uzlaşma sağlandı. Çalışma Bakanı Çelik, yaklaşan Kurban Bayramında önce 10 milyon emeklinin 70 lira promosyon alacağını “Vakıfbank 70 TL’lik ödemeyi kabul etti” sözleriyle duyurdu.

Emekliye 70 lira promosyon verilecek 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, banka ile yapılan görüşmeler sonunda memur emeklilerinin maaş promosyonuna onay çıktığını söyledi. Bakan Çelik,  8 milyon işçi emeklisini bu uygulamanın dışında tutmak istemedik. Emekliler arasında ayırım olmaz” dedi. Vakıfbank ve Ziraat Bankası’yla görüşmelerin olumlu geçtiğini söyleyen Çelik süreci şöyle anlattı: “Vakıfbank yıllık azami 60-70 lira verebileceğini söyledi. Ziraat ise biraz daha fazla verebilir ama öyle bir maaş falan söz konusu değil.”

Kamu Payı Yüzde 90 

Kamu bankaları emeklilere ödenen yıllık 120 milyarlık maaş ödemesinin yüzde 80’nini elinde bulunduruyor. Bu oran  PTT’yle bu oran yüzde 90’a ulaşıyor. Özel bankaların payı ise sadece yüzde 10.

Konu ile ilgili sendikalardan tepki geldi. Çalışanlar daha fazla promosyon alırken emeklilere ödenecek miktarın az olduğu görüşü çoğunlukta..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*