HGS etiketi nereye yapıştırılacak?

HGS etiketi nereye yapıştırılacak?

Otoyollar ve boğaz köprülerindeki gişelerde kullanılan KGS’nin yerini 1 Ocak’tan itibaren HGS alıyor…

Peki, HGS araçlara nasıl monte edilecek? HGS etiketi nereye yapıştırılacak?

Kartsız geçiş yapan araç sahipleri, geçiş yaptıkları tarihi izleyen 7 gün içinde ücret ödemeden geçiş yaptıkları sisteme (OGS veya HGS) üye olurlarsa, normal geçiş ücreti ödeyecek. Aksi takdirde, kullanılan otoyolun en uzak mesafesine göre hesaplanan geçiş ücretiyle birlikte bu ücretin 10 katı idari para cezası ödemekle zorunlu tutulacaklar. HGS kullananlar %20 (yüzde yirmi) indirimli geçiş yapacaklardır.

Hgs Etiketi Kolay Montaj Kılavuzu 

HGS etiketi düzgün bir şekilde aracının ön camına yapıştırılmalıdır. Ancak camları metalik film tabaka kaplı olan araçlar HGS etiketinin veya diğer geçiş cihazlarının performansını zayıflattığı hatırlatılıyor. Aşağıdaki listelenmiş araçlarda belirtilen talimatlara göre işlem yapılmalıdır. Bu listede yer almayan araçlarda “HGS ETİKET KULLANIMI” bölümündeki talimatlar çerçevesinde montaj yapılır.

BMW ; “Climate Comfort” seçeneğine sahip modeller: HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız.

AUDI; A8 / S8 hariç tüm modeller: Daha fazla bilgi için AUDI bayinize danışınız.

A8 / S8 1995- 2001: Araç %100 metalik ön cama sahip olduğundan harici bir etiket kullanılması gerekmektedir.

CITROEN; Lütfen aracınızın modelinin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok CITROEN modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya takınız.

FIAT; Lütfen aracınızın modelinin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok FIAT modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız.

MERCEDES-BENZ; A Class: HGS etiketinizi ön camın üst kısmında yer ala siyah noktalı şeritin altındaki alana konumlandırınız. C180 / 240 / 200; CLK 230; ML Serisi: HGS etiketinizi yağmur ve ışık sensörlerinin sağ veya sol kısmına konumlandırınız. S430: HGS etiketinizi aynanın arkasındaki ve çevresindeki siyah noktalı alana konumlandırınız.

Diğer tüm modeller: HGS etiketinizi aracın ön cam dikiz aynasının çevresinde, etiket yapıştırmak için ayrılmış özel alana yapıştırınız. 

LEXUS; 1992 sonrası üretilmiş modeller: Diğer bölümde aynası ön cama monteli araçlar için tanımlı talimatlara uyunuz. LS400 1990 – 1992: Metalik ön cama sahip araçlarda harici etiket çözümlerinin kullanılması gerekmektedir. Aracınızın ön camının tipini öğrenmek için LEXUS bayinize danışınız.

 PEUGEOUT; Lütfen aracınızın modelinin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok PEUGEOUT modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alandaki bir noktaya yapıştırınız.

RENAULT; Clio Sport (Metalik ön cam opsiyonlu modeller): HGS etiketinizi aracın ön cam dikiz aynasının altında, etiket yapıştırmak için özel olarak bırakılmış alana yapıştırınız. Clio Sport (Metalik ön camsız modeller) : HGS etiketinizi aynanın arkasındaki ve çevresindeki siyah noktalı alana konumlandırınız.

Lütfen aracınızın modelinin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alana yapıştırınız.

PTT Genel Müdürlüğü HGS işlemlerini yürütüyor. HGS’ ye ait geçiş ve ihlal bilgileri Karayolları Genel Müdürlüğü veritabanına yansıyor. HGS ile ilgili sorunlarla ilgili hgs@ptt.gov.tr e-mail adresine, 444 17 88 PTT Çağrı Merkezine veya PTT Şubelerine başvurulması gerekmektedir.

Detaylı bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz. 

HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adlı internet sayfasından takip edilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ