HGS Kartı Nereden Alınır?

HGS Kartı Nereden Alınır?

HGS Nedir? 

Başta İstanbul olmak üzere tüm köprü ve otoyollarda trafiğe çözüm olarak sunulan, yılbaşından itibaren KGS’lerin yerini alması için hazırlanan etiketlere Hızlı Geçiş Sistemi HGS adı veriliyor. 2013 yılından itibaren gişelerden kartlı geçiş devri bitecek. Yeni yıldan itibaren çipli HGS etiketi dönemi başlayacak.  17 Eylülden itibaren kullanımına başlanan HGS sistemi henüz KGS ve OGS kullanımı devam ettiği için beklenen ilgiyi göremedi. HGS, OGS’ye rakip olacak. Çünkü OGS’de olduğu gibi geçişler %20 indirimli olacak.PTT ve Karayolları işbirliği ile hazırlanan yeni sistemle kartlı geçiş sisteminde yavaşlayan trafiğin hızlandırılması planlanıyor.

HGS Kartı / Etiketi Nereden Alınır? 

Yaklaşık 8 milyon KGS kartı HGS etiketi ile değiştirilecek. PTT şubelerinde ve merkezlerinde, karayollarının giriş ve çıkışında açılan PTT noktalarında 5 TL karşılığında HGS etiketi alınıyor. HGS Kart veya etiketini almaya giderken ruhsat sahibinin olması gerektiğini söyleyenler var. Ancak bu yanlış yanınızda ehliyet ruhsat olması yeterlidir

HGS kartlarının benzin istasyonları ve marketlerde hatta doldurulacak olması sistemin en büyük avantajları arasında sayılıyor.

HGS etiketleri aracın ön camına yapıştırılacak. KGS kartlarından memnun olmayanlar yeni uygulamayı sabırsızlıkla bekliyor. Çünkü OGS’de bile araç geçerken bazen sistem cihazı okumuyor diye şikayet edenler, HGS etiketleriyle bu durumdan kurtulacaklarını düşünüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, HGS kullanımı henüz başlamadan 60 TL’lik bakiye yükleme ve hesapta en az 30 TL bulundurma zorunluluğu gelen tepkiler üzerine yarıya indirmişti. HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler, araçların sınıf ve cinsine göre aşağıdaki şekilde uygulanmaktadır.

HGS Kartı Ücretleri

İstanbul Boğaziçi Köprüsünden geçişlerde HGS Kartı/ Etiketi ile 4,25 yerine 3,40 TL ödenecek. HGS gişeleri için ilk etiket ve kart alımında hesaba en az yatırılması gereken ücretler var. O da aracın sınıfına göre değişiyor.

1. Sınıf: 30 TL, 2. Sınıf: 37 TL, 3. Sınıf: 53 TL, 4. Sınıf: 67,50 TL, 5. Sınıf: 81,50 TL

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ