HGS Tüm Yurtta Uygulanmaya Başladı!

HGS Tüm Yurtta Uygulanmaya Başladı!

 

KGS’ye alternatif olarak kullanılması için yapılan çalışmalar tamamlananHızlıGeçiş Sistemi (HGS), tüm yurtta uygulanmaya başladı. HGS ile birlikte Trafikte yeni dönem başladı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtımı yapılan uygulama Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa çalışmaları sonucu otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların ucuz hizmeti en kısa sürede alabilmesini sağlamak amacıyla getirildi.

Bugün hizmete giren HGS’de, cama içerden yapıştırılan etiket vekarttipi etiket olmak üzere iki tip etiket kullanılıyor.

HGS; Pilsiz etiketler, çalışmaenerjisiniradyo frekanslı okuyucudan geçerken alıyor. Üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde klonlanamayacak özellikler taşıyor..

Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGShizmetindenyararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiç kimseye cezaiişlemuygulanmayacak. HGS bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacak.

HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler 1. sınıf araçlar için 30 lira, 2. sınıf

araçlariçin 37 lira, 3. sınıf araçlar için 53 lira, 4. sınıf araçlar için 67,50 lira, 5. sınıf araçlar için de 81,50 lira olarak belirlendi

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerigeçiş yapabilecek. Ancak geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırarak cezai işlemden kurtulacak. 7 gün içerisinde para yatırmayana cezai işlem başlatılacak.
Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacak.

HGS etiketleri PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan PTT gişelerinin yanı sıra yollar üzerindekidinlenmetesisleri vebenzinistasyonlarından alınabilecek.

Yine PTT şubeleri başta olmak üzere kartsatışıyapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.

HGS ile geçişler OGS’de olduğu gibi yüzde 20 indirimli olacak. Böylece İstanbul Boğaz Köprüsü geçişi 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 TL fiyatından geçiş yapılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ