Hükümetten İşsizlere Maaş Müjdesi

Hükümetten İşsizlere Maaş Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı ile işsizlerin hem ustalardan eğitim alarak işi öğrenmesini sağlayacak, eğitim süresince asgari ücret üzerinden 6 ay süre ile maaşlarının ödenmesi ve sigortalarının yatırılmasını sağlayacak.

Maaş hesaplamalarının net 740 lira asgari ücret üzerinden hesaplanacağı stajyerler staj gördükleri kurumlarda performanslarının beğenilmesi, çalışma alanındaki başarıları göz önüne alınarak kadroya geçirilebilecek. Stajyerin kadroya geçirilebilmesi staj gördüğü firmanın sahipleri ve müdürleri tarafından belirlenecek.

Yeni yasa tasarısı ile işbaşında ustalar tarafından öğrenilecek olan iş sayesinde staj gören kişi sigortasının yatırılması, maaşını almasının yanı sıra daha sonra staj gördüğü kurumda kalmasa dahi meslek öğrenmiş olacak ve bu alanda kendisini geliştirmeye devam ederek meslek sahibi olmuş olacak.

Günümüzde İşkur tarafından verilen mesleki eğitim kursları süresinde çalışacak kişinin en az lise mezunu olması gerekiyor, mesleki eğitim kurslarına başvuran işsizler bu süre içerisinde maaş veya sigorta haklarından faydalanamamaktalar. Bu durum işverenler açısından 6 ay boyunca ücretsiz işçi çalıştırma anlamına geldiğinden haksız taleplerin ortaya çıkmasına neden oluyordu. Yeni yasa tasarısı ile hem haksız eleman taleplerinin önüne geçilmiş olacak hem de eleman ihtiyacı olan firmaların yeni istihdamlar yapması sağlanacak.

Yasa tasarısının bir diğer olumlu tarafı ise eleman ihtiyacı için başvuran işverenin staj için aldığı elemanı başvurduğu iş alanı dışında kesinlikle çalıştıramayacak olması. Böylelikle çalışanlar tek bir alanda eğitim alarak çalıştıklarından tek bir alanda kendilerini geliştirme şansı buluyorlar.

İşbaşı öğrenim sistemi ile İş-Kur da kayıtlı olan işsizlere iş ve eğitim imkânı sağlanıyor. Zira yasa tasarısı bu imkândan yararlanacak olan kişilerin İşkur’da kaydı bulunan işsizler arasından seçilmesi ve bu kişilerin istihdam edilmesi sağlanıyor. İşkur bu süreç içerisinde staj gören işsizlerin sadece sağlık sigortalarını değil bütün sigorta primlerini yatıracak ve bu ödeneği İşkur İşsizlik Fonundan karşılayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatma dedi ki:

    Ev hanimiyim bende başvurmak istiyorum maddi sıkıntım çok

  2. Duran parlak dedi ki:

    Bende işsizin işim gücüm yok bende baş vücuda bulunmak istiyorum bir sağlık güvencemiz yok 2 tane okuyan çocuğum var evim kira yardımcı olursanız memnun olurum saygılar

BİR YORUM YAZ