İşçi memurdan yüzde 89.7 fazla ikramiye alıyor!

İşçi memurdan yüzde 89.7 fazla ikramiye alıyor!

Emekli olan işçi statüsündekilerle, memur statüsündeki çalışanların emekli ikramiyelerinin arasında büyük oranda fark var. İşçiler emekli olduklarında devlet memurlarından hem maaş hem de ikramiye olarak daha yüksek ücret alıyor.işte bu nedenlerden dolayı da memurlar emekli olmak istemiyor.

Emekli devlet memurlarının emekli olduklarında maaşı da ikramiyesi de işçilerin çok altında alıyor. Örneğin öğretmen emekli olduğunda brüt maaşının yüzde 50’si kadar emekli maaşı alabiliyor. İşçiler ise brüt maaşının yüzde 66’sı kadar maaş alıyor. Ortalama bir işçinin emekli ikramiyesi, yaklaşık 104 bin lira iken memurun ise 55 bin lira civarında kalıyor.

Bu nedenle devlet memurları açısından, çalışırken aldıkları maaş ile emekli aylıkları arasındaki fark adaletsizlik yaratıyor. Çoğu devlet memuru çalışırken makam tazminatı, döner sermaye, ek ödeme, ek ders ücreti gibi farklı yan ödemeler alabiliyor. Emekli olduğunda bu ödemeler kesileceği için emekli olmak istemiyor.

Aylık Hesaplaması Eksik! 

Devlet memurlarının çoğu maaşların ortalama yüzde 30-40 oranında yan ödemeleri alıyor. Ancak emekli aylığı hesaplanırken bu ödemeler dikkate alınmıyor. Bundan dolayı memurun aldığı son maaş ile emekli aylıkları arasında uçurum oluşuyor. Ancak 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren yasayla ek ödemeler dikkate alınmamaya başladı. Bu tarihten sonra memur olanların emekli aylıkları hesap edilirken bu ödemeler de emekli aylığı hesabında dikkate alınacak. Bu nedenle 1 Ekim 2008 öncesi memuriyete başlayanlar mağdur durumda.

Ekim 2008’de yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasıyla, sosyal güvenlik açısından memur- işçi-esnaf ayrımını ortadan kaldırılmak istendi. Emeklilikte yaşanan farklılıkları gidermek amacıyla uygulanmaya başlandı. Ancak çıkarılan yasa verilmiş en üst haklar düzeyinde eşitlik getireceği yerde, özellikle memurların emeklilik koşullarını işçilerle eşitleme yoluna gitti. Yani en düşük haklar çerçevesinde eşitlik sağlanmış oldu.

Sendikalar Bastırıyor

Memur konfederasyonları düzenleme yapılarak bu adaletsizliğin önlenmesini istiyor.  Adaletsiz uygulamayı ve emekli aylıklarının iyileştirilmesi konusunda ekonomi yönetimi ve ardından Sosyal Güvenlik Kurumu düzeyinde çalışmalar yapılmasını istiyorlar. 1 Ekim 2008 öncesinde devlet memuriyeti bulunanların da sorunlarına dikkat çekiliyor.

İşçi ikramiyesi yüzde 89.7 daha fazla

Öğretmen (1/4) İşçi Fark Fark

35 Yıl Hizmet 35 yıllık TL (%)

Üniversite Mezunu çalışma

Brüt Maaş 3.347,17 TL 3.347,17 TL 0 0

Emekli maaşı 1.681,05 TL 2.214,06 TL 533,01 TL 31,7

Emekli ikram. 55.024,00 TL 104.400,00 TL 49.376,00 TL 89,7

Sorun İkramiyede de yaşanıyor

Memurun emekli ikramiyesinin, işçilere göre daha düşük olduğunu biliniyor. Çünkü memurların emekli ikramiyesi hesaplanırken 30 yıldan sonraki çalışmaları dikkate alınmıyor. Bundan dolayı da 30 yılın üzerinde kamu hizmeti bulunan memurlar, işçilere göre çok daha az emekli ikramiyesi alabiliyorlar.

Memurlar bu işten zararlı çıktı

Bu konuda, memur konfederasyonlarının yaptığı araştırmalar, emeklilik sonrası devlet memurlarının, aldıkları aylıklar bakımından oldukça zor durumda ve adaletsiz bir yapı içerisinde bulunduklarını ortaya koyuyor. Nitekim 1 Ekim 2008 sonrasında adaletli bir düzen tüm çalışanlar açısından çıktı derken, ortaya memurların zarar göreceği bir yapı çıktı.

İşçi ve memur arasında derin fark

Kamu-Sen’in araştırmasına göre; 1 Ekim 2008 sonrası şartlarıyla, “brüt maaşları ve çalışma süreleri aynı olan bir memur ile işçinin emekli olması durumunda, işçinin emekli aylığının memurdan %15 ila %60 oranında daha fazla olduğu” sonucu ortaya çıktı. Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yapmış olduğu bu araştırmanın sonuçları da şöyle; l 35 YIL çalışmış, ek ders ücretini tam olarak alan, ek ödeme ve sosyal yardımlardan faydalanan ve brüt ücreti 3.347,17 lira olan bir öğretmenin emekli olduğunda alacağı emekli maaşı 1.681,05 lirayken, aynı şartlardaki bir işçinin emekli aylığı 2.214,06 lira. Kamuda çalışan bir öğretmen brüt maaşının ancak yüzde 50’si kadar emekli maaşı alabiliyor. Aynı koşullardaki bir işçi brüt maaşının yüzde 66’sı kadar emekli aylığı alıyor.

İkramiye farkı 49 bin TL

Araştırmalar 35 yıllık bir öğretmenin 55 bin 24 lira emekli ikramiyesi,  aynı sürelerdeki işçinin ikramiyesi (kıdem tazminatı) ise tam 104 bin 400 lira olduğunu ortaya koyuyor. Yani bir öğretmen, özel sektördeki işçiye göre 533 TL daha az emekli aylığı alabiliyor. Emekli ikramiyesi de aynı koşullardaki işçinin kıdeminden 49 bin 376 lira daha az.

Doktorlar için de özel ve kamu ayrımı var…

Devlet hastanesinde döner sermaye ve ek ödemesi olan ve brüt 6.575,86 TL ücret alan bir doktor ile aynı miktarda brüt maaşı olan ve herhangi bir özel hastanede görev yapan doktor arasında emekli aylığı ve emekli ikramiyesi bakımından farklılık şu şekilde ortaya çıkıyor; Yine 35 yıllık çalışma süresini temel alırsak, devletten emekli doktor 2.826,99 TL emekli aylığı alabilecek, ancak aynı şartlarda özel hastaneden emekli olacak bir doktorun emekli aylığı 2,904 TL olacak. Kamu hastanelerinden emekli olması durumunda ancak 68.873 TL emekli ikramiyesi alabilen bu doktor, özel hastaneden emekli olması halinde ise kıdem tazminatı tavanı olan 108.692 TL emekli ikramiyesine hak kazanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ