İşçinin ücretine ne kadar haciz gelebilir?

İşçinin ücretine ne kadar haciz gelebilir?

İşçileri, borcundan dolayı dava konusu olan borçları için maaşına haciz gelir mi? Maaşın ne kadarı haciz olarak kesilebilir? İşçi nafaka ödemeye mahkum edilirse maaşından bu miktar kesilir mi? İşçinin ücretleri ile ilgili en çok ücretlerdeki azami merak ediliyor. İşçinin ücretinden ne miktarda bir tutarın haczedilebileceği de en çok merak edilen konuların başında geliyor. İşçilerin aylık ücretlerinin başkasına devir ve temlik edilebilmesi ile ilgili bilgiler aşağıda açıklanmaya çalışılacaktır. 

 

4857 sayılı İş Kanununda bu konu ile ilgili açık bir hüküm bulunmaktadır. Kanunun 35’inci maddesinde “işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlasının haczedilemeyeceği veya başkasına devir ve temlik olunamayacağı nafaka borçları hariç” belirtilmiştir. Bu maddeden anlaşıldığı üzere işçi maaşından sadece nafaka borcu tamamıyla kesilebilir. Ancak borçlu olduğu kişinin dava ettiği durumlarda maaşına haciz kararı verilebilir. Ancak sadece maaşının dörtte birine haciz konulabiliyor.

Buna göre 4857 sayılı Kanunun ücretin saklı kısmı başlıklı 35 inci maddesinde; “İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.”hükmüne yer verilmiştir.

Sonuç olarak nafaka borçları dışında işçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlasının haczedilemesi veya başkasına devir ve temlik edilmesi mümkün değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ