İstanbul’da 16 Eylül’de ücretsiz ulaşım!

İstanbul’da 16 Eylül’de ücretsiz ulaşım!

İstanbul’da 16 Eylül’de ücretsiz ulaşım!16 Eylülde okullar açılıyor. Yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 16 Eylül Pazartesi günü İstanbul’da alarm verildi. Trafiğin artmaması için ulaşımın her yıl olduğu gibi ücretsiz yapılması kararlaştırıldı. İstanbul’da 06.00-13.00 arasında toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) trafiği rahatlatmak için aldığı önlemlerle ilgili yazılı açıklama yaptı. 16 Eylül Pazartesi günü okulların açılmasından dolayı trafikte sorun yaşanmaması için ilgili kurumların yetkilileri ile toplantı yapılarak alınacak tedbirler kararlaştırıldı.

Öğrencilerin okullarına zamanında ulaşabilmesi için ulaşımın yanı sıra İSKİ, İGDAŞ, BEDAŞ, Türk Telekom, AYEDAŞ gibi kuruluşlar tarafından yürütülen yol-kazı çalışmaları, 16 Eylül’den önce tamamlanacak. Devam eden çalışmalara, trafiği aksatmayacak şekilde ara verilecek. Herhangi bir kaza durumunda çok sayıda araç çekicisi görevlendirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana arterlerdeki asfaltlama çalışmalarını gece yapmaya devam edecek.

İBB Meclisi okulların açılacağı 16 Eylül Pazartesi günü toplu taşıma araçları (İETT, İHO, OTOBÜS A.Ş, Şehir Hatları, Tramvay, Metrobüs, Metro ve hafif metro) 06.00-13.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet vermesini kararlaştırdı.

İstanbul’da 5 bin 792 okulda, 14 bin 541 servis aracıyla 298 bin 80 öğrencinin taşınacağı açıklandı. Servisler, okulların açıldığı ilk gün trafiğe boş çıkmamak için bir hafta önceden öğrenci kayıtlarını bitirecek.

Servislere 16 Eylülde, yakın İSPARK otoparklarında saat 14.00’e kadar ücretsiz park etmesi sağlanacak. Okul ve personel servisleri, toplu ulaşım araçlarının kullandığı otobüs yolunu kullanabilecek.

Sefer sayıları artacak 

AKOM, FSM Köprüsü Kavacık Kavşağı, Boğaziçi Köprüsü Anadolu Yakası, Kozyatağı Köprüaltı, Tepeüstü Dudullu Kavşağı, Mahmutbey Köprüsü, Okmeydanı Çağlayan, İstinye Sarıyer, Çırpıcı Zeytinburnu çekici bekleme noktaları olarak belirlendi.

Ticari taksi veya özel araçların otobüs durakları önlerine park etmelerine izin verilmeyecek. Buralara park ederek trafiği etkileyen araçlar çekilecek ve ceza uygulanacak. Toplu taşıma araçlarının durak harici yolcu indirme ve bindirme yapmalarına izin verilmeyecek, kurallara uymayanlara ceza kesilecek.

Ek seferler konarak İETT, Metrobüs hattı ve otobüsler arttırılacak. Şehir Hatları vapur seferleri de artırılacak. Metro, Hafif Metro-Füniküler azami sıklıkta sefer düzenleyecek.

Trafik akışını sağlamak için bin 559 polis görev yapacak. Büro hizmeti yapan polisler, İlçe Emniyet Müdürlükleri personeli trafik düzeni için görevlendirilecek. İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde yaklaşık 800 personelle görev yapacak. Okullar çevresinde ara sokaklarda bin zabıta memuru görevlendirilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ