Kurban Bayramı tatili 6 gün

Kurban Bayramı tatili 6 gün
Kurban Bayramı tatilinin ne kadar olacağı uzun zamandır merak edilen konuların başında geliyordu. Tur operatörleri Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olarak belirlenmesi ile ilgili taleplerini ilettiler.  Tur firmalarının baskısına rağmen tatilin kaç gün olacağı ile ilgili bugüne dek net bir açıklama yapılmadı. Bugün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç‘tan bayram tatili ile ilgili kesin açıklama geldi. Arınç  Kurban Bayramı öncesindeki 24 Ekim gününün de tam gün resmi tatil olarak kabul edildiğini belirterek, ”24 Ekim Çarşamba günü yarım gün mesai yapılmayacak” dedi. Buna göre Arife günü tam gün tatil olarak açıklandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlediği basın toplantısında Bakanlar Kurulu’nda yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle alınan kararları açıkladı. Kurban Bayramı‘nın birinci günü olan 25 Ekim öncesindeki arefe gününün de resmi tatil ilan edildiğini bildiren Arınç, ”24 Ekim Çarşamba günü de kamu kesimi için tam gün tatile dönüştürüldü. Çarşamba günü yarım gün mesai yapılmayacak” ifadesini kullandı.

Her bayramda olduğu gibi otoyol, boğaz köprüleri ve belediyelerin sunduğu toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanılması ile ilgili kararlar da alındı.  Bülent Arınç, ”24 Ekim 2012 Çarşamba günü 00.00’dan başlayarak 30 Ekim 2012 Salı günü saat 07.00’ye kadar otoyollar ve Boğaz köprülerinden ücretsiz yararlanılacak. 25 Ekim Perşembe günü saat 00.00’dan başlayarak, 28 Ekim Pazar günü saat 24.00’e kadar belediyeler ve bunların kurduğu birlik, müessese ve işletmecelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden yararlananlar da bunlardan yararlanacak” diye konuştu.

Emekli, dul ve yetim aylığı alanlara da bayram öncesinde ödeme yapılacak. ”Tahsis numaralarının son rakamları 9,7,5 ve 3 olanlara 17 Ekim’de, 1,8 ve 6 olanlara 18 Ekim’de 4,2 ve 0 olanlara 19 Ekim tarihinde ödeme yapılacak” dedi.

Kurban Bayramı Kaç Gün Olacak?

Bakanlar Kurulu’nun gündemine Kurban Bayramı tatili de gelecek. Bayram yaklaşırken, resmi tatilin ne kadar olacağının da Bakanlar Kurulu’nda ele alınacak.   Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, daha önce yaptığı açıklamada bayram tatilinin turizme katkısı olması açısından 10 gün olması gerektiğini belirtmişti. Bakan Günay’ın daha önce gündeme getirdiği tatil süresinin 10 gün olması konusunun da turizm açısından değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu’nda tartışılması bekleniyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yoltmyapı dedi ki:

    kücdütkü

BİR YORUM YAZ