Kurban Bayramı’nda 200 bin dul kadına çift maaş verilecek

Kurban Bayramı’nda 200 bin dul kadına çift maaş verilecek

Hükümetten 200 bin dul kadına Kurban Bayramı’nda iki maaş sürprizi yaptı. Eşi vefat eden ve sosyal güvenceden yoksun kadınlara yönelik maaş uygulamasında 200 bin kadına Kurban Bayramı harçlığı olarak da 500 TL ödenecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bayram öncesi iki maaşı hak edenlerin hesaplarına yatırdı.

Bakanlık 16 Ekim 2012 tarihi itibariyle ihtiyacı olan kadınlara 90 milyon lira ödeme yaptı. Maaş almaya hak kazanan kadınlar Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden çift maaşlarını çekebilecek.

Hükümet 7 ay önce eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara maaş ödemesine başladı.. Nisan ayında 250 lira olarak başlayan ödemeler daha sonra iki ayda bir 500 TL olarak yapıldı. 150 bin dul ve ihtiyaç sahibi kadının yararlanması beklenen maaş uygulaması 300 bin başvuru oldu. Ancak yapılan incelemelerde 200 bin kadına maaş bağlandı.

60 BİN KİŞİYE REDDEDİDİ

Aile Bakanlığı, Ramazan Bayramı öncesinde 500 lira bayram harçlığı yatırmıştı. Dul kadınların Kurban Bayramı öncesinde de ihtiyaçlarını karşılamaları için ödemeleri yaptı. Maaşa yeni bağlananlara bayram öncesi 250 lira yatırılırken, daha önce dul aylığı alanlara 500 lira aktarıldı.

Bu arada, bugüne kadar yapılan incelemelerde 60 binden fazla kadının maaş isteği geri çevrildi. Sevgilisi bulunan, anne babasının yanında yaşayan ve gerekli şartları taşımayan kadınların başvuruları reddedildi.  Yetkililerin bu maaşa müracaatta süre sınırlaması olmadığını belirtirken evlenen, maaşlı bir iş bulan kadınların maaşları ise iptal edilecek.

Dul kadınlara ödenecek iki ayda bir 500 liralık maaş için yıllık 360 milyon lira bütçe ayrıldı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan dul kadınlar için ayrılan bu kaynağın önemli bir bölümünü trafik cezaları, gelir vergisinden alınan yüzde 2.8’lik pay ve reklam gelirleri oluşturuyor. Başvuruların fazla olması nedeniyle dul kadınlar için ayrılan kaynak 450 milyon liraya çıktı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ