Kurbanda gümrükten kaç kilo et geçirilecek?

Kurbanda gümrükten kaç kilo et geçirilecek?

Kurbanda gümrükten kaç kilo et geçirilecek? Kurban bayramında kurbanı yurt dışında kesip, ülkemize gelecekler ve ülkemizde kesip yurt dışında yaşayanlar kurban etlerini gümrükten geçirebilirler mi? Gümrüklerde kurban eti geçişine izin var mı?

Bu soruların yanıtlarını merak edenleri rahatlatacak açıklama Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın tarafından yapıldı. Yalçın, 5 kilodan fazla kurbanlık ete gümrükte el konulacağını belirtti.

Yalçın, kurbanını yurtdışında kesecek olanların gümrük kapılarından geçirecekleri et miktarının 5 kilogram ile sınırlı olduğunu söyledi.

Kurban Bayramına bir hafta kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Yunanistan ve Bulgaristan’da yakınları olan bazı vatandaşlar hem büyükleriyle bir arada olmak, hem de tatili değerlendirmek için kurbanlarını o ülkelerde kesiyor. O ülkelerde hayvanların ucuz olmasının da etkisi büyük. Ancak bayram bittiğinde gümrükten geçerken Türkiye’ye en fazla 5 kilogramlık kurbanlık et getirebilecekler. Bu kotanın dışına çıkanların etlerine gümrükte el konulacak. Bu nedenle vatandaşları sınırda sorun yaşamaması için bu kotayı aşmamaları gerekiyor.

Yalçın, geçen yıl 508 kişinin getirdiği 5 ton civarında ete el konulduğunu belirterek, bir kişinin en fazla vakumlu olarak 5 kilogram kurbanlık eti getirebileceğini kaydetti. Yalçın, “Yurt dışında kurban kesmek isteyenlere engel olmamasına rağmen Türkiye’ye getirmek istediklerinde kota sorunu ile karşılaşıyorlar. Yurt dışından Türkiye’ye kurban eti getirmenin bazı kuralları var. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da taviz verilmeyecek. Türkiye’de yaşayanların sağlıklarını korumak için alınan kurallar yine uygulanacak. Gelen etlerin kurban eti olduğunu bilmiyoruz. Domuz Eti de bile olabilir. Maalesef bazı tüccarlar Kurban Bayramı’nı fırsata çevirmek istiyor. Kasapların Bulgaristan ya da Yunanistan’da ucuz olan etleri Türkiye’de satmak için getirebilirler. Bu nedenle bu konuda titiz davranıyoruz.” uyarısında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ