Mahkumlara af çıkacak mı?

Binlerce mahkum merakla af çıkmasını bekliyor. Gündeme bir anca düşen karar doğrultusunda mahkumlara umut ışığı doğdu. Hapishanelerde yatan binlerce mahkum torba kanunda yer alan bir düzenleme nedeniyle af çıkacak umuduna kapıldı. Peki hangi mahkumlara tahliye yolu açılacak, 2016 yılında genel af çıkacak mı, af ne zaman çıkacak, denetimli serbestlik nedir, kimler denetimli serbestlikten yararlanacak? İşte son günlerde en çok merak edilen soruları yanıtları….

Hükümet,binlerce mahkuma umut olacak bir adım atmaya hazırlanıyor.  Meclis’e sunulan torba kanunda mahkumlara yönelik önemli bir düzenleme yer alıyor. Yeni düzenlemeye göre koşullu salıverilmesine 1 yıl kalan mahkumların doğrudan denetimli serbestlikten yararlandırılması süresi 31 Aralık 2020’ye uzatılıyor. Bu kararla binlerce mahkum tahliye olabilecek.

Binlerce mahkuma tahliye yolu açılacak

Torba yasa içerisinde yer alan bir düzenlemeye göre şartlı tahliyesine 1 yıl kalan mahkumların denetimli serbestlikten yararlandırılması süresi son tarih 31 Aralık 2020 oldu. 11 Nisan 2012’de, İnfaz Kanunu’na, “Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazı” başlıklı bir madde eklendi. Bu maddeyle, bir anlamda ‘koşullu salıverilme’ 1 yıl geri çekilerek ‘iyi halli’ hükümlünün 1 yıl erken tahliye olmasına imkan tanındı. Ancak hükümlünün bu haktan yararlanabilmesi için en az 6 ay açık cezaevinde kalması ya da açık cezaevine geçmeye hak kazanması ve bu çerçevede öngörülen süreyi kapalı ceza infaz kurumunda tamamlaması gerekiyordu. Bu şart, 31 Mart 2013’te yürürlüğe giren bir yasa ile 31 Aralık 2015’e kadar ertelendi. Böylece infaz hakimliği, 6 ay açık cezaevinde kalma şartını aramaksızın, koşullu salıverilme tarihine 1 yıl ve daha az süre kalan ‘iyi halli’ hükümlülerin, koşullu salıverilme tarihine kadar olan hapis cezalarını denetimli serbestlik tedbiriyle çekmeleri yönünde karar verme yetkisine sahip oldu. 2015’in bitmesine bir hafta kala, Adalet Bakanlığı çalışmaları hızlandırdı. Bakanlık, Meclis Başkanlığı’na sunulan torba kanuna, bu sürenin uzatılması için madde ekledi. İnfaz Kanunu’nda değişiklik öngören düzenleme ile koşullu salıverilmesine 1 yıl kalan mahkümların doğrudan denetimli serbestlikten yararlandırılması süresi 31 Aralık 2020’ye uzatılıyor.Mahkumlara af çıkacak mı?

Birçok Mahkuma Tahliye

Bu kararla cezaevleri boşalacak. Çünkü ‘Koşullu’ salıverilme süresine 1 yıl kalan binlerce mahkuma tahliye edilecek. Cezaevlerinde 180 bin mahküm bulunuyor. Yeni düzenleme ile cezaevlerinin rahatlaması planlanıyor. Bakanlık yetkilileri, 1 yıl kalan mahkumların doğrudan denetimli serbestlikten yararlandırılması süresi 31 Aralık 2020’ye yeni düzenlemeyle ayda en az 7 bin mahkumun salıverilebileceğini belirtti. Ayrıca, 18 ay süreli hapis cezasına mahkum olanlar, doğrudan denetimli serbestlik tedbirinden yararlandırılacak.

İşleyiş Nasıl Olacak?

Düzenlemeye göre işleyişin az ceza alanlara da yarayacağı belirtiliyor. Çeşitli suçlardan dolayı 12 yıl hapis cezasına mahküm olan bir kişi, İnfaz Kanunu uyarınca cezasının 3’te 2’sini (8 yıl) cezaevinde geçiriyor. 4 yılını da koşullu salıverilme süresi olarak değerlendiriliyor. Hükümlü, cezaevinde geçireceği 8 yıllık sürenin son 1 yılını ise denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçiriyor. Bu uygulamadan yararlanmak için 6 ay açık cezaevinde kalınması koşulu kaldırılmış oldu. Böylece, koşullu salıverilmesine 1 yıl kalan tüm mahkumlara tahliye yolu açıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*