Mahmutpaşa’da Alışveriş Festivali Başlıyor

Mahmutpaşa’da Alışveriş Festivali Başlıyor

Fatih Sultan Mehmet‘in sadrazamlarından Mahmut Paşa tarafından 1462 yılında yaptırılan Türkiye’nin en eski çarşılarından biri olan, Mahmutpaşa “ortadireğin alışveriş merkezi” olarak biliniyor. 550 yıllık tarihi çarşı 29 Ağustos-29 Ekim tarihleri arasında, ilk kez bir alışveriş festivali düzenliyor. Festival kapsamında Mahmutpaşa esnafı fiyatlarda yüzde 70’e varan indirimler yapacak.

AVM’lere karşı ilk kez indirim festivali düzenleyen çarşıda festival etkinlikleri için son hazırlıklar sürerken esnafları tatlı bir heyecan sardı.

Mahmutpaşa festivali mehter takımı ve bando gösterisi, yarışmalar, müzik şölenleri, halka yapılacak yiyecek ve içecek ikramlarıyla renklenecek. Sokak defilesiyle başlayacak olan festivale yaklaşık 300 esnaf katılıyor. Festival kapsamında tüm ürünlerde yapılacak indirimler, özellikle genç nesil tarafından yeterince bilinmeyen Mahmutpaşa’yı eskisi gibi alışverişin merkezi haline dönüştürecek.

Mahmutpaşa’yı yeni nesile tanıtacağız

Mahmutpaşa Tüccar ve Esnafları Koruma Çarşıyı Güzelleştirme Derneği Saymanı Levent Savaş Orduoğlu, yaptığı açıklamada, festivali, Mahmutpaşa’yı, yeni neslin de tanımasını sağlamak, ailelerin giyim merkezi olmak amacıyla düzenlediklerini söyledi.
Genç neslin daha çok alışveriş merkezlerini tercih ettiklerini belirten Orduoğlu, “Mahmutpaşa tarihi ve mistik özelliğe sahip bir yer. 550 yıllık çarşının tarihi eserleri nedeniyle büyük artıları var. Gençlerin alışveriş yaparken bu tarihi güzelliklerin arasında, kendilerine de bir yer bulacağına inanıyoruz. Gençler Mahmutpaşa’nın hem tarihi özelliklerini görecekler hem de alışveriş yapacaklar” şeklinde konuştu.

Mahmutpaşa’nın zaten ucuz olan fiyatlarını festival süresince daha da aşağı çekerek, çarşı esnafını ve ürün kalitesini tanıtmak istediklerini dile getiren Orduoğlu, “Mahmutpaşa’da abiye, nişanlık, gelinlik, günlük kıyafet, perde, aksesuar, çanta ve ayakkabı dükkanları mevcut. Bu festivalin müşterilerimiz ve bizim açımızdan daha iyi olacağına inanıyoruz” dedi.
Tarihi Yarımada’daki düzenleme çalışmaları kapsamında Mahmutpaşa’nın da elden geçirileceğini anlatan Orduoğlu, “Mahmutpaşa’nın elden geçirilmesi için bizim bazı taleplerimiz var. Bu taleplerimize Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sıcak bakacağına inanıyoruz. Mahmutpaşa’nın çevresinin düzenlenmesini ve müşterilerimizin daha rahat alışveriş yapabilmesi için otopark alanlarının kurulmasını istiyoruz” dedi.

Düğün alışverişi için Mahmutpaşa’yı seçen müşterilerin yüklerini hafifletmek için kargo sistemi kurmayı planladıklarını, satın alınan ürünleri eve teslim etmeyi düşündüklerini söyledi.

500 liraya Gelinlik almak mümkün

Mahmutpaşa’da gelinlik satışı üzerine 34 yıldır esnaflık yapan Ali Gürsoy, Mahmutpaşa’nın çok işlek bir yer olduğunu ancak bu hareketi daha da yoğunlaştırıp İstanbul halkına büyük bir hizmet vermeyi düşündüklerini belirtti.

Alışveriş için İstanbul dışından da Mahmutpaşa’ya çok sayıda vatandaşın geldiğini anlatan Gürsoy, “Festival dolayısıyla fiyatlar daha da düşecek. Ürünlerde, yüzde 70 varan indirim uygulanacak. Ortalama 990 lira olan bir gelinlik fiyatı, festival dolayısıyla 500 liraya düşecek. Müşterilerimize gelinliğin yanında duvak ve çiçeğini de hediye edeceğiz” dedi.

550 yıllık Mahmutpaşa Çarşısı‘nı birçok insanın hala bilmediğini, bu nedenle festivalin, çarşının tanıtımı yönünden büyük bir yarar sağlayacağına inandığını söyledi.


Bir önceki yazımız olan Fransız Şekli Manikür Nasıl Yapılır ? Resimleri başlıklı makalemizde Fransız Manikürü Nasıl Yapılır, Fransız Manikürü resimleri ve Fransız Manikürü yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ