Mardinli Öğrencinin ‘OXFORD’ Yalanı Ortaya Çıktı! Tabloları da kopya!

Mardinli Öğrencinin ‘OXFORD’ Yalanı Ortaya Çıktı! Tabloları da kopya!

İki gündür haberlere konu olan Mardinli Şeyhmus Kino‘nun Oxford Üniversitesi’nden burslu eğitim teklifi aldığı, ancak annesinin okuldan gelen belgeyi tandırda yaktığı, haberi medyada büyük ilgi görmüştü. Ancak annesinin dikkatsizliği sonucu Oxford hayalleri yanan Mardinli ressam Şeyhmus Kino’nun yalan söylediği ortaya çıktı.

17 yaşındaki Şeyhmus’un mağduriyetini Oxford Üniversitesi’ne soran Zaman gazetesi muhabiri, söz konusu öğrenciye yönelik bir burs teklifi ve çağrılarının olmadığını ortaya çıkardı. Üniversite yetkilisinin yaptığı açıklamada, söz konusu öğrenciye yönelik bir ‘burs teklifi’ ve ‘okulumuza gel’ çağrılarının olmadığı cevabı geldi. Üniversitenin basın sözcüsü Matt Pickles, yaptığı açıklamada Şeyhmus Kino adında bir kayda rastlamadıklarını belirtti. Adı geçen şahsa yönelik ne eğitim ne de burs sunduklarını kaydeden Pickles, üniversitenin dünyanın her yerinden üstün başarılı ve özel yetenekli öğrenci adaylarını kabul ettiğini, fakat kabul sürecinin adayların bizzat posta veya web üzerinden yaptıkları başvurular neticesinde olduğunu söyledi. Açıklamada, üstün başarılı ve yetenekli öğrencilerin böyle bir başvuru yapmaksızın Oxford Üniversitesi tarafından tespit edilmesi ve teklif göndermesi şeklinde bir prosedürün olmadığı ifade edildi.

Tabloları da taklit çıktı!

Şeyhmus Kino’nun ilgi çeken hikayesinde, Almanya’da düzenlenen bir resim yarışmasında da 350 bin liralık ödül aldığı, ödülü Afrika’da açlıkla mücadele eden Somali’ye bağışladığı bildirilmişti. Resim yeteneği nedeniyle Oxford Üniversitesi başta olmak üzere yurt içi ve yurtdışından birçok üniversiteden burslu eğitim teklifi aldığını belirtmişti. Bütün medyayı kandırmayı başaran Kino’nun resimlerinin de kendisine ait olmadığı öne sürüldü. Kino’nun Almanya’da “Hayal Dünyası’nda Serbest Çalışmalar” adlı yarışmaya katıldığı ve ödül aldığını söylediği resim, Kanadalı ressam Rob Gonsalves’in “Community Portrait” adlı eserinin tıpkısıydı. Mardinli genç, Endonezyalı sanatçı Veri Apriyatno‘nun resim çalışmalarını da ‘Ben yaptım.’ diyerek sosyal medyada paylaşmıştı. Kino, tablolarla ilgili de şu yorumu yapmıştı: “Arkadaşlar öncelikle bir şey demek istiyorum; yarışmayı kazanan kişi kazandığı ödülü bağışlamak zorundaydı. Onun için ben bir şey yapamıyorum ama ben yine devam edeceğim. Hayallerimin peşini bırakmayacağım. Ben Leonardo Da Vinci gibi tanınmak, Picasso gibi tablolarında anlam aramak ve Salvador Dali gibi sürrealist olmak istiyorum.”
Gelen tepkiler üzerine Facebook profil sayfasındaki yorumları silen Şeyhmus Kino, dün kendisine ulaşmaya çalışan gazetecilere cevap vermedi. İşte Community Portrait orijinal tablo;

Community Portrait

Bu da Mardinli Dali’nin tablosu;

Bu da Şeyhmus’un Community Portrait tablosu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ