Milletvekili maaşları 20 bini buldu

Milletvekili maaşları 20 bini buldu

Meclis'in bütçesi Ocak zamlarıyla birlikte milletvekili maaşı ne kadar olacak? Emekli aylığı da alan milletvekilinin eline geçen maaş 20 bin lirayı geçecek.

Vekil maaşları 20 bini buldu

Milyonlarca çalışanın ay sonunu zor getirdiği, işçilerin kıdem tazminatı haklarını bile kaybetme kokusunun yaşandığı bir dönemde, vekil maaşları Ocak ayında 20 bin lirayı geçecek.

Uzun süre gündemden düşmeyen kıyak emeklilik yasalarından birçoğunu yasalaştıran, bazılarında ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vetosu ile geri adım atan milletvekillerinin şimdiki aylıkları 13 bin lira. Vekiller ayrıca sağlık başta olmak üzere birçok alanda eş ve çocuklarını da kapsayan ayrıcalıklı haklar kullanıyor.

Milletvekili maaşları 2014 yılı bütçesine göre Ocak 2014′ itibariyle 13 bin 700 lirayı geçecek. Ancak, milletvekillerinin çoğu normal maaş dışında geçmişteki Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur hizmetleri nedeniyle emekli aylığı da alıyor.

Emekli Aylığı 7 Bin 

Normal maaşın yanında yüzlerce milletvekili emekli maaşı da alıyor.. Bu vekillere 13 bin liralık normal, maaşları dışında emekli maaşı olarak 6 bin 973 lira ödeniyor.

Hatırlayacağınız gibi milletvekili emekli aylıkları ilk kez 2013 yılı başında Cumhurbaşkanı ödeneğine endekslenmişti. Bu endeks uygulandığında ise milletvekili emekli aylığı Ocak 2014 itibariyle 6 bin 973 liradan 7 bin 479 liraya çıkacak.

Bu verilere göre de halen hem emekli aylığı, hem de normal maaş alan milletvekillerinin eline geçecek toplam maaş 20 bin 500 lirayı geçecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ASİL ADAM ADAM dedi ki:

  Allahtan korkun be tüm partilere tüm milet vekilere sesleiyorum biz sizi hizmet yapmanız için seçtik adelet getirmeniz için oy verdik size sizin yaptığınıca bakın asgari ücretliye 800 tele maaşı çok görürsünüz kendinize 13 milyarı az görürsünüz siz bi dönem milet vekili olduktan sonra yıpranmışsınız diye emekli olursunuz insanlarımız 25 yıl ancak emekli olabiliyo siz yatarsınız bi hizmet yapmazsınız yıpranırsınız vatandaşlarımız gece gündüz demeden 25 yıl çalışır yıpranmaz buysa sizin adaletiniz itıraz ediyorum ALLAHIN HUZURUNDA hepinizden şikayetçiyım….

 2. Vehbi Erden dedi ki:

  Bende sectigimiz millet vekillerinden sikayetciyim ve onlari Alla a havale ediyorum.Size hizmet ediyoruz diye bizi aldatip kendilerine cikar sagliyorlar. Insanlara alti yediyüz lirayi cokgören vekillerimiz kendileri icin 20000 lira azmis Allah gözünüzü doyursun firsat sizde yapin bakalim yerin altida var. Onlar 4 yilda yipranip bitiyorlar asil yiranisiniz öbürtarafta olacak unutmayin.

 3. tok tam dedi ki:

  Kendilerine özel kıyak emeklilik yasalarından birçoğunu yasalaştıran, bazılarında ise şimdilik Çankaya ya ‘nın vetosu ile geri adım atan milletvekillerinin şimdiki aylıkları 13 bin lira. Yakında (2014) yirmi bin lirayı bulması bekleniyor. Vekiller ve emeklileri , ayrıca sağlık başta olmak üzere birçok alanda eş ve çocuklarını da kapsayan ayrıcalıklı haklar kullanıyor. Bu imtiyazları daha da genişletmek istiyorlar.
  Memleketin emeklisi , işçisi , memuru bu kadar ezilirken bu ayrıcalıkları sağlayanları da Allaha havele ediyoruz.

BİR YORUM YAZ