Öğrenciler de askere alınıyor!

Öğrenciler de askere alınıyor!

29 yaş üstü üniversite öğrencilerine okul kayıtları olsa bile kışla yolu göründü. GBT sorgusunda kaçak görünen öğrencilere de 1187 lira ceza kesiliyor.

askere-erken-terhisÖğrenci de olsan doğru askere

Milli Savunma Bakanlığı, asker kaçaklarına karşı av başlattı. Okula kayıtlı oldukları halde, 29 yaş sınırını aştıkları için askerlik tecili yapamayan, kaçak durumundaki öğrencileri yakalamak için çalışma başlatıldı. Askerlik tebligatı gönderilen, birçok öğrenci eğitimlerine ara vererek askere gitmek zorunda kaldı. Bakanlık, Genel Bilgi Toplama sorgusuyla öğrenci avına başladı. Uzun dönem askerlik süresinin kısaltılması ile meydana gelecek açığı, asker kaçaklarını silah altına alarak doldurmayı planlayan Milli Savunma Bakanlığı, yoklama kaçağı ve bakayaların askere alınması için İçişleri Bakanlığı ile protokol imzaladı. Protokolle, 2008 yılında GBT aramaları düşürülen asker kaçağı ve bakayaların yeniden GBT’ye girmelerini sağladı. GBT sorgusunda asker kaçağı olarak görünen birçok üniversite öğrencisi de yakalandığı yerde askere alınmaya başladı.

MSB,18 Ocak 2012’de YÖK’e yolladığı yazıda, 29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmeyeceğini belirterek bu kişilerin askerliği tamamladıktan sonra eğitime devam edebilmeleri için gerekli önlemlerin alınmasını istemişti. Bunun üzerine sosyal medyada örgütlenen ve taleplerini siyasetçilere ileten öğrenciler çözüm bulamayınca yargıya başvurmuştu. İdare mahkemeleri ise öğrencilerin eğitim haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini gerekçe göstererek yürütmeyi durdurdu. Mahkeme kararına karşılık YÖK, ağustos ayında üniversitelere, 29 yaş sınırını aşan öğrencilerin ders kaydının yapılmasını, ancak askerlik tecillerine karışılmamasını isteyince resmen, üniversitelerde asker kaçağı öğrencilik dönemi resmen başlamıştı.

‘Askere giden öğrenciler var’

GBT sorguları sırasında asker kaçağı olarak görünen öğrencilerin askere alınma işlemleri başlatıldı. Ayrıca bu öğrenciler, asker kaçağı göründükleri için 1187 lira da para cezası ödeyecek. Ancak 29 yaşlarını doldurdukları için üniversiteye kaydı yapılan ancak askerliği tecil edilmeyen binlerce üniversite öğrencisi üniversite eğitimine kaçak devam ediyor.

Bazı öğrenciler kaçak olduğu için derslere giremediklerinden şikayet ediyorlar.

Avukat Oğuz Evren Kılıç, öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesinin anayasaya aykırı olduğunu ve askerlik kanunu için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. “29 yaşını doldurmuş kişilerin okul kayıtlarının yapılmasını sağlarken diğer yandan bu kişileri silah altına almak eğitimlerini sürdürmesini engelliyor. Yapılan insan hakları ve anayasaya açıkça aykırıdır” dedi. Ders kayıtları yapılmasına rağmen askerlikleri tecil edilmediği için birçok arkadaşlarının askere gittiğini söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi öğrencisi Uğur Küçük şunları anlattı: “2011 yılında genel afla üniversiteye döndüm. Tatil için memlekete gitmiştim. GBT sorgusu sırasında jandarmaya yakalandım. 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmem gerekiyordu. Üniversitede okuyorum. 12 ay askerlik yapmamı istiyorlar ve para cezası verdiler. Kıbrıs’tan, Türkiye ‘ye gelemiyorum. Biz öğrenciler okulumuz bitene kadar askerliğimizin tecil edilmesini talep ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ