Öğrencilerin Yüzde 98’inde Cep Telefonu Var

Öğrencilerin Yüzde 98’inde Cep Telefonu Var

cep-telefonu-kullanimiYapılan bir araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 98’inin cep telefonu kullandığı ortaya çıktı. Araştırma Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Deneği (TEMKODER) tarafından yapıldı. Dernek ‘Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi Araştırma Raporu’ hazırladı.

Araştırma raporu çok çarpıcı sonuçları gözler önüne serdi. Raporun içeriğinde önemli tespitler yer alıyor. Öğrenciler ile yapılan anketler sonucunda yüzde 89,8’i cep telefonu, yüzde 56,9’u dizüstü bilgisayar, yüzde 45,6’sı da kablosuz modem kullanıldığı saptandı.

Araştırma Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 52 okul ve 5 bin öğrenci ile gerçekleştirildi. Sonuçlara göre öğrencilerin yüzde 56,8’i teknolojik cihazları sürekli kullanıyor. En çok kullandıkları teknolojik cihaz ise tabi ki cep telefonu. Öğrencilerin yüzde 89,8’i cep telefonu, yüzde 56,9’u dizüstü bilgisayar kullanırken yüzde 45,6’sı da kablosuz modem kullanıyor. Ankette öğrencilere cep telefonu satın alınırken sağlık yönünden önemli olan SAR değerine dikkat ediyor musunuz, diye soru yöneltildi. Bu konunun bilinmediği ve baz istasyonları güvenlik sertifikasının bilinirliğinin yeterli olmadığı tespit edildi.

Anket esnasında aynı zamanda öğrencilere teknolojik aletlerin elektromanyetik dalgalar yaydıkları anlatıldı. Zararlarından nasıl korunmak gerektiği anlatıldı.

Cep telefonunun zararlarını en aza indirgemek için yastık altına koyulmaması ve yatak odasında bulunmaması gerektiği aktarıldı. Oysa çoğu kişi artık çalar saat olarak telefonunu kullanıyor.

Cep telefonu ile uzun görüşüleceği durumlarda mutlaka kulaklıkla kullanılması gerektiği anlatıldı.

Cep telefonunun zararlarını en az seviyeye indirmek için ne yapılmalıdır?

Bilinçlendirme raporunda şu bilgiler de yer alıyor.

Cep telefonunu cebinizde taşımayın. Cep telefonunun tenle temas etmemesi için çantada taşınması tavsiye ediliyor. Arama yaparken karşı taraf cevap verinceye kadar telefonu kulağınızdan uzak tutun. Dizüstü bilgisayarları mutlaka masada kullanın. Çünkü vücuda temas ettiklerinde zararlı etkiler veriyor. Kablolu internet kullanmayı tercih edin. Uyurken modeminizi kapatın.

Bedava Dakikalar Sınırlandırılsın”

TEMKODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayramoğlu elektromanyetik kirliliği konusunda öğrencileri bilgilendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklarımızın bilinçsizce kullandığı teknolojik cihazlarla ilgili seminerler düzenliyorlar. Bayramoğlu, “2011 yılından bu güne kadar 102 seminerde toplam 15 bin öğrenciye bilgilendirme yaptık. Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi Araştırma Raporunu İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı’nın desteği ile yaptığımız bir proje. 52 okulda 5 bin öğrenciye anketler düzenlendi. Anketlerimizi seminer öncesi ve sonrası yaparak farkındalık düzeyi belirlendi. Operatörlerden gençlerimize verilen bedava dakikaların sınırlandırılmasını istiyoruz. Bedava dakikalar daha fazla konuşmaya teşvik ediyor. Baz istasyonları ile ilgili güvenlik sertifikaların anlaşılır bir dille hazırlanmasını istiyoruz. Cep telefonları kutularının üzerine SAR değerlerinin yazılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.


Bir önceki yazımız olan Anadolu Efes oyuncularına anlamlı şaka! başlıklı makalemizde Anadolu Efes, Anadolu Efes oyuncuları ve Anadolu Efes reklamı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hatun dedi ki:

    tamam öğrencileri yüzde 98inde cep telefonu var ok ama olmasa çocuklarımız gidiyor okula 5 dk geç kalsalar tedirginlik başlıyor düşünün hepimizin çoluğu var çocuğu var

BİR YORUM YAZ