OGS yerine 5 liralık HGS geliyor

OGS yerine 5 liralık HGS geliyor

Otoyol ve köprü geçişlerinde nakit geçişlerin kapanmasından sonra tamamen kartlı sisteme geçilerek gişelerin önünde gereksiz yoğunluğun önüne geçilmişti. Yeni bir uygulamayla beraber şimdi de KGS devri kapanacak. 8 milyon KGS kartın yerini bundan böyle HGS kartların alması planlanıyor. Her PTT şubesinde 5 liraya satılacak etiketler, büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında doldurulabilecek

Otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen kaldırılması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Özellikle İstanbul trafiğindeki yoğunluğun yeni çalışmalar çerçevesinde azaltılması planlanıyor. Bu nedenle KGS’nin yerini ‘Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ alacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın tanıtacağı yeni sistem, PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanıyor.

60 TL Yerine 5 TL

Otomatik Geçiş Sistemine (OGS) de fiyatının yüksek olması nedeniyle vatandaşlar fazla ilgi göstermedi. Yeni HGS ucuz olduğu için OGS’ye rakip olacak. Ama tabiî ki 5 liraya satılan bu etiketler kısa sürede banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini alacak gibi görünüyor. HGS içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

Yeni sistem için ilk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilmesi planlanıyor. 5 liralık etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek.

Karayollarındaki 600 civarındaki KGS gişeleri HGS’ye dönüşecek. Mevcut OGS gişelerine de HGS etiketlerinin okunabileceği ekipmanlar yerleştirilecek. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ