Pasaport ve Ehliyet harçları zamlandı

Pasaport ve Ehliyet harçları zamlandı

pasaportYeni yılda birçok kalemde vergi ve harçlara zam geliyor. Ehliyetten, pasaporta motorlu taşıtlar vergisinden, çevre temizlik vergisine birçok hizmete zam geliyor.  Yeni yılda vergi ve harçlar yüzde 3,93 oranında artacak. Yeni uygulamayla en düşük motorlu taşıtlar vergisi 537 liraya, pasaport harcı 131 liraya yükselecek.

Vergilerin artışında kullanılacak yeniden değerleme oranı Ekim ayı enflasyon verilerine göre 2013 yılında yüzde 3,93 olacak.

Vergi Usulü Kanunu’na göre, TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) 12 aylık ortalamaları baz alınarak belirlenen oranda, çeşitli vergiler, harçlar ve cezalar ile geçici vergi dönemleri itibariyle yapılacak değerlemeler esas alınıyor.

Pasaport Harcı 130 Lirayı Aşacak 

Yeni yapılacak zamla 1 yıllık pasaport harcı 126,77 liradan 131,75 liraya çıkacak.

En Düşük Taşıt Vergisi 537 Lira 

Taşıt vergileri de zam uygulamasından etkileniyor. Bu durumda 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3’e kadar olan otomobillerin halen 517 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 537 liraya çıkacak. Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 828 liradan 860 liraya çıkacak.

Ehliyet Harcı 325 Lira 

Ehliyet almak isteyenler de zamlı harç ödeyecekler. B sınıfı sürücü belgesi harcı 325 lira olacak. Çevre temizlik vergisi ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar ve yüzde 1.9 artırılacak.

Yeni uygulamayla çevre temizlik vergisi dışında kalan taşıt vergileri, harçlar, damga vergisi, cezalar ve değerli kağıtlar ile defter tutma hadleri yüzde 3,93 artırılacak.

Bu durumda araçlar için uygulanan motorlu taşıtlar vergisinden, emlak vergisine tabi değerlere ve pasaportlara kadar birçok mal ve hizmette, belirlenen oranda vergi artışı olacak. Bakanlar Kurulu’nun bu oranları değiştirme yetkisi bulunuyor. Bu nedenle kamuoyunda bu artışlara tepki oluşursa geri adım atılması mümkün olabilir. Bilindiği gibi daha önce de ehliyet değişiminde alınacak değerli kağıt bedeli, sosyal medyadaki tepkilerin büyümesi ile düşürülmüştü. Yorum bölümünden de şikayetlerinizi ve düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ