Pratisyen hekimlik kalkıyor!

Pratisyen hekimlik kalkıyor!

Pratisyen hekimlik kalkıyor!Pratisyen hekimler altı yıl Tıp Fakültesi eğitimini tamamlayan kişilerdir. Çeşitli nedenlerle Tıpta Uzmanlık sınavına girmedikleri veya kazanamadıkları için Uzmanlık eğitimi almayan pratisyen doktorlar hastanelerin acil servislerinde, ilk yardım hizmetlerinde sağlık ocaklarında görev yapıyorlar. Ancak yeni uygulamayla pratisyen hekimlik tarihe karışıyor.

Sağlık Bakanlığı çalışmalarını sürdürdüğü “Aile hekimlerinin mecburi hizmetten muaf tutulması” konusundaki düzenlemenin ayrıntıları netleşiyor.

Çalışmada önümüzdeki 6 yılda 20 binin üzerinde pratisyen hekimin Aile Hekimi olması hedefleniyor. Pratisyen hekimler uzaktan eğitimle aile hekimliği uzmanı olacak.

Doktorlar teorik eğitimin yanında kamu hastanelerinde 1,5 yıl yarı zamanlı görev alarak mesleki tecrübe kazanacaklar.

Nihai hedefi 2020 olan proje uygulandığında pratisyen hekimlik kalkmış olacak. Tıp fakültesinden 2020 yılınca mezun olan bir öğrenci mesleğine sadece pratisyen hekim olarak devam edemeyecek. Mutlaka Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girip bir uzmanlık bölümünü kazanması gerekecek. Bu durumda tıp mezunlarının önünde iki tercih olacak. İster diğer uzmanlık bölümlerini seçecek. İsterse de aile hekimliği uzmanlığı eğitimi alacak.

Aile hekimliği uzmanlığı bölümünü tercih edenlere uzaktan eğitim yerine fiili asistanlık eğitimi verilerek uzmanlaştırılacaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ