Prim Ve Bağ-Kur Borcuna Af Geliyor!

Prim Ve Bağ-Kur Borcuna Af Geliyor!

zamÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Bağ-bur borçlularına af getirilmesini içeren yasa tasarısının en kısa sürede TBMM’ye sunulması bekleniyor. Çalışmada GSS Primleri ve Bağ-Kur borcuna af müjdesinin de yer aldığı ifade ediliyor. Hazırlanan torba yasa ile pek çok vatandaşın sigorta prim borcuna da yeniden yapılandırma imkanı sunuluyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sözleşmelilere kadro içeren çalışma paketinin detayları belli olmaya başladı. Tasarı üzerinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) çalışmalar yaptı. Daha sonra son haliyle Bakanlar Kurulu’na da sunuldu.

Tasarı da prim borcu bulunan vatandaşlara yeniden yapılandırma imkanı getirilmesi borçluları sevindirdi. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yaklaşık 3,5 milyon kişinin SGK’ya 7,5 milyar TL dolayındaki borcu bulunuyor. Bugüne dek bu paranın sadece 350 milyon TL civarındaki bir tutar tahsil edilebilmiş. Torba yasa çıktığında borcun faizi silinecek ve yapılandırmaya gidilecek. Sağlık hizmetinden borcu olduğu için yararlanamayan vatandaşın da yüzü gülecek. Aynı şekilde Bağ-Kur’luların borcuna da af ve yapılandırma fırsatı sunulacak. Buna göre de 1-2 yıl üzerinde borcu olanların borcunda yapılandırmaya gidilecek.

Milyonlarca Vatandaşın Prim Ve Bağ-Kur Borcuna Af

Torba yasayla borçlu olduğu için sağlık hizmetinden yararlanamayan vatandaşın borcu silinecek. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren GSS ile 18 yaşını dolduran, öğrenci olmayan ve sosyal güvence kapsamına girmeyen herkese gelir durumuna göre prim ödeme ve sağlık hizmetinden yararlanma şartı getirildi. Yasal düzenleme ile 12,5 milyon kişi GSS kapsamına girdi. SGK’nın bu uygulamayla, yaklaşık 7,5 milyar TL tahsilat yapması gerekirken ancak, 350 milyon TL civarında prim topladı. Yeni düzenleme ile SGK kalan alacağının çoğundan vazgeçecek. Vatandaşın faizleri tamamen silinecek kalan miktarlar için de yapılandırma kolaylığı sunulacak.

3 milyona yakın Bağ-Kurlu’ da aftan yararlanacak. Pek çok esnaf, Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile Bağ- Kur’a 24 aydan çok prim borcu olanların ana para borcu sabit kalacak, ancak gecikme zamlarının yüzde 50’si silinerek 36 taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak.

Tasarıda işsizler için de önemli değişiklikler yer alıyor.  Her hangi bir nedenden dolayı işten çıkartılan vatandaşın İŞKUR’dan aldığı işsizlik ödeneğinin geri ödemesinde değişiklik yapılacak. İŞKUR artık işsiz vatandaşın işe girmesi ile birlikte vatandaştan sadece 4 aylık ödemeyi geri talep edebilecek.


Bir önceki yazımız olan Muhtaçlık aylığı yönetmeliği değişti başlıklı makalemizde Kimler muhtaçlık Aylığı Alabilir, kimsesiz aylığ ve muhtaçlık aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ