Primi dolmayana emeklilik için yeşil ışık!

Primi dolmayana emeklilik için yeşil ışık!

faruk-celikÇalışma Bakanı Çelik’in talimatıyla prim günü dolmayana emeklilik umudu doğdu. Hükümet, prim günü eksik olanlara yeşil ışık yaktı. Bu konuda çalışmalar tamamlanırda eksik primi olana borçlanma imkânı gelebilir.

Primi dolmayana emeklilik umudu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilikte yaşı bekleyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayanlar için ilk somut adımı attı. Bakan Faruk Çelik, hizmet borçlanması anlamına gelen talebi değerlendirmek üzere ilgili birime talimat verdi. Talimat doğrultusunda prim gün sayısı eksik olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor.

100 bin kişi 

Emeklilikte yaş engeline takılan 500 bin, prim günü şartına takılan ise 100 bin kişi bulunuyor. Hükümet defalarca gündeme gelmesine rağmen yaşa takılanlar için bir formül geliştiremedi. Ancak Çelik’in açıklamasıyla prim günü eksik olanlara yeşil ışık yandı. Bakan Çelik muhalefet partilerinden bu konuda gelen talepleri de değerlendiriyor. Bakan Çelik, bu konuda gerçekten mağdur olan bir kesim olduğunu belirterek, bu makul talebi değerlendireceklerini bildirdi.

4C Netleşmedi 

Bakan Çelik, dün yaptığı açıklamada 4C kapsamındaki çalışanların durumu ile ilgili soruları da yanıtladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4C’lerin kadroya alınmasına dönük çalışma olmadığını açıklarken, Bakan Çelik “Bu konuda toplu sözleşme masasında bir çalışma yapıldı. Ancak henüz bu netleşmedi” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ