PTT 25 bin asker ailesine maaş dağıtacak

PTT 25 bin asker ailesine maaş dağıtacak

PTT 25 bin asker ailesine maaş dağıtacakOğlu veya eşi askere gittiği için muhtaç ailelere maaş dağıtılmasına başlanıyor. Vatani görevini yapan askerlerin muhtaç duruma düşen ailelerine maaş bağlanacak. Bu durumdaki 25 bin aileye temmuz sonuna kadar 250 lira maaş ödenecek. Ailelere PTT’den verilecek kartlarla maaş ödemeleri yapılacak.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından müjdelenen  “Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı” hayata geçiriliyor. Başbakan’ın talimatıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruları değerlendirilen ailelere maaş bağlanacak. Düzenleme kapsamında 25 bin aile başvuru yaptı. Bu ailelere yakınlarının askerliği boyunca düzenli olarak aylık 250 TL ödeme yapılacak. Bu uygulamayla ailelerin mağduriyetinin bir ölçüde azaltılması amaçlandı.

Dilekçe ile Başvuru Yapılıyor 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, konu ile ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına genelge gönderdi. Bu kapsamda maaş yardımı almak isteyen aileler, bulundukları yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından temin edecekleri dilekçeyle başvuruda yapacak.

Muhtaçlık Kriteri İncelemesi 

Maaş başvurusunda dilekçe sahibinin nüfus cüzdanı örneği ve askerlik şubesinden alınacak ‘askerlik belgesi’ gerekiyor. Evli olan askerler için resmi nikâhlı eşinin, evli değilse anne veya babasının başvurusu dikkate alınıyor. Çocuğu veya eşi askere gittiği için ailenin muhtaç olduğunun raporlanması halinde ödemeler ayrı bir yasal düzenlemeye gerek olmadan yapılıyor. Bu raporu muhtarlıklardan temin etmek gerekiyor. Başvurular muhtaçlık kriterine göre incelenerek, uzman görüşü alınıyor.

Ödeme sosyal kartla yapılacak 

Her ay maaş almaya hak kazanan 25 bin ailenin maaşı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce kişilerin verdikleri hesaplarına aktarılacak. Aileler maaşlarını bakanlık tarafından tüm sosyal yardım ödemelerinin yapıldığı “Sosyal Yardım Kart Sistemi” ile PTT şubelerinden alacak. Ödemelere Temmuz ayından itibaren başlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ