Şehirlerarası otobüslere devrim gibi önlemler!

Şehirlerarası otobüslere devrim gibi önlemler!

otobusUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, trafik terörüne “dur” demek amacıyla devrim gibi kararlar aldı. Türkiye’de trafik kazalarına her yıl binlerce kurban veriliyor. Bu kazaların ve can kayıplarının önüne geçmek şehirlerarası otobüsler için bazı radikal önlemler üzerinde çalışıyor.

Şehirlerarası otobüslerde yeni yaptırımlar

Özellikle geçen hafta bir gün arayla meydana gelen 2 trafik kazasında şehirler arası otobüsle yolculuk yapan 30 kişinin ölmesi ve onlarca kişinin yaralanması Türkiye’yi yasa boğuldu. 24 Ocak’ta İstanbul’dan Malatya’ya giden bir otobüsün Kayseri’de yaptığı kazada 21; 27 Ocak’ta Sivas’ta meydana gelen kazada ise 9 kişi hayatını kaybetti. Bu kazalarda otobüslerde yazlık ve dişleri erimiş “kabak” lastiklerin kaplanarak kullanıldığı saptandı. Bu durum otobüslerle ilgili bazı önlemler alınması için yetkilileri harekete geçirdi.

İlk Önlem Emniyet Kemeri

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, trafik kazalarını ve can kayıplarını engellemek için radikal önlemler almaya hazırlanıyor. İlk önlem olarak tüm şehirlerarası otobüs yolcuları için emniyet kemeri takma zorunluluğu getirilmesi planlandı.

Uygulamada yalnızca şoför, host-hostes ve ön koltuklar için kemer zorunluluğu bulunurken, yeni önlemler kapsamında, tüm yolcuların kemer takması zorunlu olacak.

Ulaştırma kaynakları, bu konuda teknik bazı çalışmalar yapıldığını belirterek, “Mevcut otobüs filosu incelendi. Otobüslerin neredeyse tamamında tüm koltuklarda emniyet kemeri bulunuyor. Kemer takma zorunluluğuna ilişkin bu çalışmalar tamamlandıktan sonra İçişleri Bakanlığı ile temas kurulacak. Tarafların anlaşması halinde Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne bir madde eklenebilir” dedi.

Dijital Takograf Dönemi 

Otobüsler için alınması planlanan ikinci uygulama seyahat anında hız ölçümü yapan takograflarla ilgili olacak. Şu ana kadar uygulanan analog takograflara, dışardan müdahale edildiği için otobüsün gerçek hızını tespit etmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Analog yerine belli bir takvimde dijital ya da elektronik takograflara geçilecek. Böylece, dışardan müdahale yapılamayacak. Hız tespiti net olarak yapılabilecek. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın çalışmaları sürüyor.

Kaplama Lastikler Görüşülüyor 

Ulaştırma Bakanlığı, son kazalarda gündeme gelen “kaplama lastik” konusunda da Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’yla bir toplantı yaparak, “kaplama lastik” kullanımının sakıncaları tartışılacak. Bu uygulamada ortaya çıkan ihmal ya da eksiklerin tartışılacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ