SGK, 1 milyon genç genel sağlık sigorta primi ödemedi

SGK, 1 milyon genç genel sağlık sigorta primi ödemedi

Genel SağlıkSigortası (GSS) kapsamında okumayan gençler 18 yaş, orta öğrenimdekiler 20, üniversitedekiler de 25 yaşından sonra ailelerin sigorta kapsamından çıkıyor. Bu nedenle SGK; 1 Ocak 1988 ve sonrası doğanlar, liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta prim borcu çıkardı.
1 Ocak 1988 yılından itibaren doğan, liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 genç genel sağlık sigorta primi ödemedi. Bu gençlerin en düşük miktardan prim ödenmesi halinde devletin kasasına ayda 40.4 milyon lira girecek.

1 Ocak itibariyle başlayan zorunlu GSSuygulamasındaailelerin en çok merak ettiği liseyi bitiren ve üniversiteye hazırlanangençlerindurumlarıydı. İşte bu sorun rakamlara da yansıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik‘in İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın gelir testine ilişkin yazılı soru önergesini verdiği cevapta, genel sağlık sigorta (GSS) prim borcunun 1 Ocak 1988 ve sonrası doğumluları kapsadığını belirtti. Çelik’in verdiği bilgiye göre, herhangi bir okulda okumayanlar 18 yaşını, orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış evli olmayançocuklar ile yaşına bakılmaksızın malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklar genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sayılıyor.

Bu yasa çerçevesinde kendilerineprimborcu çıkarılan genç sayısı 1 milyon 154 bin 595 kişi olarak tespit edildi. Birçok ülkenin nüfusundan fazla olan bu kişiler içerisinde 35, 102 ve 212 lira borç çıkarılanlar bulunuyor. Bu kişiler, hastanelerde tedavi olabilmek için en düşük GSS prim miktar olan 35 liraödemelerihalinde devletin kasasına aylık 40 milyon 410 bin 285 liraparagirecek.

2 milyon kişi gelir testi yaptırmadı

Yasanın uygulamaya başladığı andan itibaren kaymakamlıklara giderek gelir testi yaptırılması gerekiyordu. Çelik’in verdiği bilgiye göre, 9 milyon 300 bin yeşil kartlı, 1 milyon 700 bin hiçbir sigorta kaydı olmayan, toplamda ise 10 milyon kişiyi ilgilendiren GSS kapsamında 1 milyon 989 bin kişinin de gelir testi yaptırmadığı ortaya çıktı. Verilen süre içinde test yaptırmayanların asgari ücretin iki katı gelirleri olduğu kabul ediliyor. Her ay için 212 lira ceza kesiliyor. Ancak gelir testi için yılsonuna kadar hala süre bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ