SGK; SMS ile Emeklilik Yaşını ‘Cep’ine Gönderecek

SGK; SMS ile Emeklilik Yaşını ‘Cep’ine Gönderecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni bir uygulama başlatıyor. SGK Başkanı Fatih Acar, Ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlik ile ilgili sorularını kısa mesaj (SMS) yoluyla sorduklarında, anında SMS ile cevaplanacağını açıkladı.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara şubesinde işadamları ile bir araya gelen Fatih Acar, yeni çalışmalar hakkında bilgi verdi. Acar, Ocak ayından itibaren vatandaşların sosyal güvenlik ile ilgili sorularını kısa mesaj (SMS) yoluyla sorabileceğini ve anında cevap alabileceğini açıkladı. SGK Başkanı, “Vatandaş telefonunun mesaj bölümüne adını, soyadını, TC numarasını ve öğrenmek istediği konuyu SMS olarak yollayınca, soruların cevabını alabilecek. Örneğin adını, soyadını, TC numarasını yazıp SGK’ya ‘Ne zaman emekli oluyorum’ diye mesaj atınca, ne zaman emekli olacağını öğrenebilecek. ‘Kaç gün prim ödedim?’ diye mesaj atınca kaç gün prim ödediğini anında SMS yoluyla öğrenebilecek. 2013 yılında vatandaşa hızlı hizmet sunabilen interaktif sistem gelecek.” dedi.

Fatih Acar,  emeklilik yaşı ile ilgili de bilgi verdi. 2046 yılında ortalama yaşam süresinin 81 yıla çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, bu yüzden emeklilik yaşının 65’e yükselttiklerini belirtti. Emekli olmak için pirim ödeme gün süresinin 9 binden, 7 bin 200’e düşürdüklerini bildiren SGK Başkanı, güncelleme katsayısını da TÜFE ile gelişme hızının yüzde 30’unu çarparak yeniden düzenlediklerini söyledi.

Kayıt Dışılığı Tüik’le İşbirliği Yaparak Önleyeceğiz

Fatih Acar Kayıt Dışılığı önlemek için yaptıkları çalışmalardan söz etti. Türk coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak kayıt dışı isdihdamı önleyeceklerini dile getiren Fatih Acar, “Türkiye İstatistik Kurumu’ndaki elektrik, su, doğal gaz aboneliklerini kontrol ederek kayıt dışı iş yerlerini tespit edeceğiz.” diye konuştu.

Acar, tüm bakanlıklardaki denetim elemanlarının kayıt dışı istihdam ile ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşmaları için ‘Elektronik Denetim Defteri’nin kurulacağını kaydetti. Aynı şekilde hastanelerdeki yolsuzluklarında ‘Biyometrik Kimlik Okuma’ sistemi ile önleneceğinden söz etti. Bu uygulamayla “Vatandaş hastaneden hizmet almadan önce, avuç içini okutarak kimlik beyanında bulunacak ve hizmetini öyle alacak.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz yıllarda, ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Alo 170’i kurduklarına işaret eden Başkan Acar, “Bu hizmet ilk devreye girdiğinde, çalışanları denetlemek adına ben de aradım. Üç kere aramama rağmen her defasında aynı çalışan çağrılarımı karşıladı. Çalışana farklı sorular yönelttim ve SGK adına tatmin edici cevaplar alamadım. Bu yüzden o çalışanı işten aldım” dedi.

2008-2012 yılları arasında toplam tescilsiz sigortalı emekli sayısının bir milyon 231 bin 877 olduğunu bildiren SGK Başkanı, toplam tescilsiz işyerinin 80 bin 507, sahte sigortalı sayısının ise 13 bin 759 olduğunu belirterek kayıt dışı istihdamın yüzde 45’ten yüzde 38’e düştüğünü açıkladı.

“Emekli İsterse Maaşı Evine Getirilir”

SGK reformları ile emeklilerin kuyruk sırasında beklemekten kurtulduklarını belirten SGK Başkanı, yeni düzenlemelerle emeklileri daha rahat edecek. Başkan Acar, şu an Türkiye’de 10 milyon 400 bin emekli bulunuyor. Emeklilerin istedikleri takdirde maaşlarını evlerine kadar getirebileceklerini kaydetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ