SGK’dan anne adaylarına müjde!

SGK’dan anne adaylarına müjde!

emzirme-odenegiSosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) yeni doğum yapan anneleri sevindiren bir karara imza attı. Kurum yeni aldığı kararla emzirme ödeneği alabilmek için yazılı talep şartın kaldırıldı. Bundan böyle SGK yeni doğum yapan annelere bir kereye mahsus olmak üzere 103 TL ödeme yapacak. 

Emzirme ödeneği için yazılı talep şartı kaldırıldı

SGK’dan doğum sonrası emzirme ücreti alabilmek için yazılı talep şartı kaldırıldı. 2014 yılı emzirme ödeneği tutarı 103 TL almak için bundan böyle yazılı başvuruya gerek kalmayacak. Kurum yaptığı açıklamada, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16’ncı maddesine göre analık sigortasından 4/a (SSK) ve 4/b ( Bağ-Kur) kapsamında olanlara her çocuk için Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan tarafından onaylanan tarifeye göre 2014 yılı için 103 TL emzirme ödeneği verildiği hatırlatıldı.

103 TL olan ödeneğin verilebilmesi daha önce sigortalıların yazılı olarak talepte bulunmaları şartı bulunmaktaydı. Kurumdan konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

Emzirme ödeneklerinin daha kısa sürede ilgililere ödenebilmesini sağlamak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumları Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile artık emzirme ödeneği verilmesinde aranan yazılı talep şartı kaldırıldı. 

Yeni alınan karar kapsamında Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın sigortalılara emzirme ödeneği ödenecektir.”


Bir önceki yazımız olan TEKZEN Yapı Market İş Başvurusu 2015 başlıklı makalemizde TEKZEN açık pozisyonlar, TEKZEN başvuru formu ve TEKZEN eleman alımı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kamile dedi ki:

    sgkdan anne adaylarına müjde başlıklı haberinizde belirttiğiniz ödeneği alabilmek için hangi tarihler arasında doğum yapmış olmak gerekiyor?

BİR YORUM YAZ