SGK’dan şartlı müjde!

SGK’dan şartlı müjde!

sgkSGK Bağkur prim borçlularına şartlı af geliyor. Kurum esnaftan tahsil edemediği prim borçlarını ‘tercihe göre’ silmek üzere çalışmalara başladı.

SGK yeni bir Torba Yasa ile Bağ – Kur (4/b) kapsamındaki 24 ay ve üzeri prim borcuna, 3 aylık bir ödeme süresi tanıyacak. Bu süre sonunda birikmiş prim borcu ödenmediğinde ise sigortalılık süreleri de silinecek.

Borçlu dönem bu durumda sigortaya eklenmeyecek. Yeni düzenlemeyle 2 yıldan fazla prim borcu olan esnaf isterse sadece emekliliği için kendisine yetecek süreyi borçlanabilecek. 24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlara da taksitlendirme seçeneği sunulacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu‘na (SGK) esnaftan prim toplayamıyor. Şu an için Bağ – Kur (4/b) primlerini ödeyemeyen serbest meslek sahiplerinin kuruma 22 milyar TL civarı borcu var. SGK yönetimi geçtiğimiz günlerde prim borcu 6 bin TL ve üzerinde olan yaklaşık 1 milyon esnafa ödeme yazısı gönderdi. 6183 Sayılı Amme Alacakları Yasası kapsamında borçların ödenebileceği hatırlatıldı.

SGK esnafın ödemekte zorlandığı prim borçları için ayrıca yeni bir düzenlemeye hazırlanıyor. Meclis’e sevk edilen yeni bir Torba Yasa ile prim borcu olanlara alternatif ödeme imkânları sunulacak.

Borç Bitecek Ama…

Yeni yasaya göre Bağ – Kur (4/b) kapsamında prim borcu olanlara, 24 ay ve üzeri borçları için 3 aylık ödeme süresi tanınacak. Bu süre sonunda borcun ödenmemesi durumunda borç, sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek. Bu durumda artık borçlu oldukları dönemler sigortalı olarak değerlendirilmeyecek.

Ancak bu durumdaki esnafa, hesaplarından silinen sigortalılık sürelerini yürürlükte olan ‘borçlanma’ kuralları çerçevesinde daha sonra borçlandıkları takdirde, tekrar kazanacak. Yani sigortalılık sürelerini kaybetmeyecekler. Bu durum tamamen kişinin tercihine sunulacak.

Meclise sunulan bu yeni düzenleme, serbest meslek sahiplerinin prim borçları bakımından bir nevi ‘af’ olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu yeni düzenlemeyle artık prime ihtiyacı kalmayanların, mevcut prim borçlarını ödeme yükümlülüğüne gerek kalmayacak. Bu yöntemle borçtan kurtulmuş olacaklar.

Bugünkü borçlanma koşulları ile de silinecek prim borçları daha sonra borçlanılacak. Yani prime esas kazanç ile bunun 6.5 katı arasından, serbest meslek mensubunun kendisinin belirleyeceği prime esas kazanç tutarı üzerinden borçlanma mümkün olabilecek.

Ancak yeni düzenlemeyle beraber, 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek kadar süreyi borçlanmasına olanak sağlanacak. Yani 3 yıllık prim borcu olan bir esnaf, emekliliğine bir yıl yetiyorsa borcun sadece 1 yılını üstlenecek.

24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Yasa uyarınca taksitlendirme yapılabilecek. Yeni düzenleme prim tahsilâtının artırılmasının yanı sıra, borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkân tanıyor. Böylece borcunu ödeyen esnaflar sağlıktan yararlanabilecek.

Esnafa ‘SSK’ Şartıyla Emeklilik Yolu Gözüktü

1 Mart 2011 tarihinden önce, kişinin hem 4/a hem de 4/b yani hem SSK, hem de Bağ – Kur kapsamında sigortasının olması durumunda önceden başlayan sigorta geçerli oluyordu. Bu kural nedeniyle 4/a sigorta primi ödemiş yüz binlerce esnafın sigortası geçersiz sayılıp 4/b prim borcu oluşuyordu. Oysa şimdi 2 yılı aşan borç nedeniyle 4/b sigorta süreleri silinince geçersiz sayılan 4/a sigortası geçerli hale gelebilecek. 24 aydan fazla Bağ – Kur (4/b) sigorta sürelerinin silinmesi son 7 yıl primlerini de değiştirebileceğinden bazı sigortalılar SSK (4/a) şartlarından da emekli olma hakkını kazanabilecek.

Tercih Sunuluyor

Bürokratlar, bu düzenlemenin esnaf için çok önemli olacağını, bu durumda olan esnafın rahatlayacağını ifade ediyorlar. Bugüne kadar esnafın prim borçlarına yönelik çok sayıda “yapılandırma” getirildi. Bu yapılandırmalar SGK’nın prim tahsilâtının artmasına neden oldu.

Yeni getirilecek düzenlemeyle de, 2012 ve 2013 yılında düşen Bağ – Kur prim gelirlerinin artması bekleniyor. SGK 4/b yani Bağ – Kur primlerinin tahsilatını yapmakta zorlanıyor.

Prim gelirlerini artırmak için de yaklaşık 2 yılda bir yapılandırma yapılıyor. Ancak yeni düzenlemenin daha önceki yapılandırmalardan farkı, esnafa borçlarını ödeme bakımından tercih imkânı veriyor. Bu yönüyle diğerlerinden farklı olduğu söylenebilir.

Esnafın prim borçlarına yapılandırma yapılan yıllarda, 4/b prim gelirlerinde çok ciddi artışlar yaşanıyor. 2001, 2002, 2004, 2006, 2008, 2011 yıllarındaki yapılandırmalar sonucu prim tahsilatları arttı. Özellikle 2006 ve 2011 yıllarında getirilen yapılandırmalarla beraber SGK’nın esnaftan topladığı primler bir önceki yıla göre iki katından daha fazla artış göstermişti.

Ancak yapılandırma yapılmadığı yıllarda prim gelirlerinde neredeyse hiç artış olmadığı gibi, bir önceki yıla göre nominal anlamda düşüş bile yaşanmış. 2009 ve 2012 yıllarında bir önceki yıla göre prim gelirlerindeki düşüş oranı yüzde 47 ve 30 seviyelerine kadar ulaşmış.

Yeni düzenlemeyle prim gelirlerin artması bekleniyor. Son birkaç yılda kayıt dışı mücadelenin de başarılı olmasıyla SGK’nın gelir toplama oranı arttı. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. ercan oktay dedi ki:

  iyi günler
  bağkurdan gün silme bu torba yasada çıkmadı..ne zaman çıkacak bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum..
  kolay gelsin..

  1. orhan dedi ki:

   gün sildirme bekliyoruz

 2. buca-izmir ŞAHİN KOCATEPE dedi ki:

  BU YASA BİR AN EVVEL ÇIKMALI 4 SENEDİR BOŞTAYIZ BİZDE EMEKLİ OLALIM

 3. Emrullah Konas dedi ki:

  Hangi tarihten once 24 ay borcu olanlar bu borç sildirme kapsamina girecek.bilgilendirirseniz sevinirim

 4. şevket bozkır dedi ki:

  bağkur günlerinin silinmesini sabırsızlıkla bekliyoruz

BİR YORUM YAZ