Siyasi partiye üyeliği olduğunu öğrenenler ne yapmalı?

Siyasi partiye üyeliği olduğunu öğrenenler ne yapmalı?

Geçtiğimiz hafta medyada, bazı vatandaşların, bilgisi dışında siyasi partilere üye olduğu ile ilgili haberler yer aldı. Bu konu medyada geniş yer bulunca biz de “Parti üyesi olup olmadığınızı hemen sorgulayın!” başlıklı haberi sizinle paylaştık. Buradan o habere ulaşabilirsiniz. Herkes, siyasi partiye üye olup olmadığını online olarak öğrenebilir. Bilindiği gibi kamu kurumlarında çalışabilmek için hiçbir siyasi partiye üye kaydının olmaması gerekmektedir. Bu işlemler sonucunda habersizce siyasi partiye üyeliği yapılan kişiler iptali için dilekçelerini verirler. Ancak bu süreç hızlı işlemezse memuriyet başvurusu için geç kalmış olabilirler. Peki, bu sorgulama sonucunda Siyasi partiye üyeliği çıkanlar ne yapmalıdır?

Bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı öğrenmek için tıklayınız.

Siyasi Partiler Kanununun 6. maddesinde “Her Türk vatandaşı, kanunda ve parti tüzüğünde gösterilen şartlara ve usullere göre siyasi partilere üye olma ve dilediği anda üyelikten çekilme hakkına sahiptir” hükmü bulunmaktadır.

Bu nedenle, siyasi partiye isteği dışında üye yapılmış veya siyasi partiye kendi rızasıyla üye olmuş bir kişi, tüzükte yer alan usule göre istifa edebilir.

Kayıtlı bulunduğu siyasi partiden istifa etmek isteyen adayların; 

– İlgili Parti Genel Merkezinin

– Noter aracılığı ile düzenlenen istifa dilekçesinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partiler bürosuna ait 0312 425 99 65 nolu faxına iletilmesi

– İlgili kişi bizzat kimliği ile birlikte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı siyasi partiler bürosuna başvurarak istifa dilekçesi vermesi halinde istifası işleme alınacaktır.

Ak Parti tüzüğünde istifaya dair şu açıklama yer almaktadır: Üyelikten istifanın belgelenmiş sayılması için istifanın ya noter aracılığıyla veya yazılı beyan ile bizzat yapılmış olması gerekir. Yazılı istifa bildiri şahsen yapılırsa, imzanın ilgiliye ait olduğunun tespiti yapılır.

CHP tüzüğünde istifaya dair şu açıklama yer almaktadırPartiden ayrılmak istediklerini yazılı olarak bildiren üyelerin adları, imzalarının kendilerine ait olduğu saptandıktan sonra, bağlı bulundukları ilçe yönetim kurulu tarafından, Genel Merkez Parti Kütüğü ile irtibatlandırılmak üzere Genel Merkez Üye Yazım Bürosu’na bildirilir. Durum, Genel Merkez Üye Yazım Bürosu tarafından ilgiliye, belde yönetim kuruluna, ilçe başkanlığına ve il başkanlığına bildirilir.
MHP tüzüğünde istifaya dair şu açıklama yer almaktadır: İlçe yönetim kurulu, üyelikten ayrılmayı gerektiren kanuni mecburiyet hâlleri saklı kalmak kaydıyla partiden ayrıldığını bağlı bulunduğu ilçe başkanlığına şahsen, yazılı olarak, faks veya elektronik ileti ve benzeri yöntemler ile bildiren veya başka bir partiye kaydolduğu anlaşılan üyenin kaydını alacağı karar ile siler.
BDP tüzüğünde istifaya dair şu açıklama yer almaktadır: Her üye dilediğinde herhangi bir gerekçe bildirme zorunluluğu olmadan üyelikten ayrılabilir. Partiden ayrılmak isteyen üye dilekçe, taahhütlü mektup ya da noter vasıtasıyla üyelikten ayrıldığını yazılı olduğu ilçe başkanlığına bildirir. Başvuru üzerine ilçe başkanlığı ayrılmak isteyenin adını üye defterinden siler ve durumu on gün içerisinde il başkanlığına, il başkanlığı da aynı süre içerisinde örgütlenmeden sorumlu genel başkan yardımcılığına bildirir ve ayrılan kişinin parti kimliği geri alınır.

Yukarıda yer alan açıklamalara göre, üyelikten ayrılmak isteyenlerin ya yazılı dilekçe ile ya da noter aracılığıyla istifa edildiğinin partinin ilçe teşkilatına bildirmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. erdal kılınç dedi ki:

    parti üyeligimin iptalı

  2. BURHAN TAĞAN dedi ki:

    AK PARTİDEN PARTİ ÜYELİYİMİN İPTALİNİ İSTİYORUM
    AK PARTİDE ARTIK HİÇ BİR GÖNÜL BAGIM KALMAMIŞTIR TARAFIMA HİÇ BİR MESAJ GÖNDERMENİZİ, İSTEMİYORUM

BİR YORUM YAZ