Standart Dışı 107 Su Markası Açıklandı

Standart Dışı 107 Su Markası Açıklandı

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından bir süredir Ambalajlı Su Raporu üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Ambalajlı içme suları uluslar arası standartlar çerçevesinde değerlendirildi. Yapılan analizler sonucu rapor hazırlandı. Bu rapora göre 107 su markası, ulusal ya da uluslararası standartlara uygun değil. Bazı markalarda sınırın 100 katına varan kanserojen madde içeriyor.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan ”Ambalajlı Su Raporu”na göre; 107 su markası, belirlenen standartlardan bir veya birkaçına uygun değil. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, yazılı açıklama yaparak raporu değerlendirdi. Bir yıl önce Ambalajlı Su Raporu ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Önce tüm markaları analiz etmek için Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ile görüştük. Analizler için yüklü bir maliyet çıktı. Elimizdeki mevcut verilere göre, su markalarının çoğunluğunun ulusal ya da uluslararası standartlara uymadığı belirlendi. Özer rapora ilişkin şu bilgileri verdi:

”Tespit ettiğimiz bulgulara göre tam 107 su markası, ulusal ya da uluslararası standartlardan bir veya birkaçına bile uygun değildir. İncelediğimiz su markalarında yaklaşık olarak 30 çeşit kimyasal bulguya rastlanmıştır” dedi.

Kanserojen ”epikloridin” parametresine bakıldığında 83 su markasının EPA’nın öngördüğü değerlere uygun olmadığını, bunlardan birinin izin verilen sınırın tam 100 katı değeriyle yönetmeliğe, AB ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine de uymadığını aktaran Özer, “İncelediğimiz 3 su markası ise dünyadaki hiçbir standarda uymamaktadır. Yapılan araştırmada 31 su markasının TSE ve Yönetmeliğin ”nitrit” sınırlarını aştığı belirlendi. Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar parametresinde bir su markası TSE, yönetmelik ve AB standartlarına uygun değildir. Bir su markası TSE’nin ‘florür’, 10 su markası ‘klorür’, 8 su markası ‘sülfat’, 4 su markası ‘bakır’, 4 su markası ‘demir’, 10 su markası ‘mangan’ standardının dışındadır. Bir su markası yönetmelik ve AB sınır değerlerine de uymamaktadır. Üstelik bu su markasında izin verilen sınırın 50 katı demir bulunmaktadır.” dedi. Standart Dışı 107 Su Markası

Bunlar da standartlara uygun su markaları

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin Raporuna göre toplam 115 su markasından 105’i sınıfta kalırken, 10 firma ise tehlike sınırını aştı. Bu 10 marka içinde de ilk sırayı Buzdağı firması aldı.

Sağlık Bakanlığı’nca yapılan resmi analiz sonuçlarını göre Türkiye’de yüksek fiyatla satılan tanınmış markaların neredeyse tamamı kimyasal, biyolojik ve radyoaktif kirlilik açısından güvenle içilebilir nitelikte değil. Yapılan analizler sonucunda 10 firma da içilebilir sular arasına girdi.

Tehlike sınırını aşan ve suyu içilebilir firmalar arasında ilk sırayı Buzdağı firması alırken, 2. sırada Tekir, 3. sırada ise Kalabak marka sular yer aldı.

İşte raporda standartları tutturan 10 su firması

standartları tutturan 10 su firması

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. tufan dedi ki:

    başka bir listede sağlık bakanlığınca kapatılan bir firma bu listede en iyi su katogorisine girmiş. bence saçma belirli bir sektöre hizmet eden gerçeklikten üzak bir çalışma inanmıyorum.

BİR YORUM YAZ