TCDD personelinin durumu ne olacak?

TCDD personelinin durumu ne olacak?

tcdd-personelinin-durumuTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD kısmen özelleştiriliyor. Demiryollarında yeni dönem başlıyor. TCDD’de PTT gibi Anonim Şirket olacak. TCDD, ulusal demiryolu altyapı ağı içinde yer alan ve devletin tasarrufundaki demiryolu altyapısının kendisine devredilen kısmı üzerinde demiryolu altyapı işletmecisi olarak görev yapacak. TCDD personeli yeni oluşumdan tedirginlik duyuyor. TCDD personelinin hukuki statüsü değişecek mi? TCDD Taşımacılık şirketi kurulması hakkındaki tasarı 6 Mart 2013 tarihi itibariyle Meclise sevk edildi

Yeni Tasarının Genel Amacı 

  •  Tasarıda, demiryolu altyapı ve tren işletmecilerinin 2 ayrı tüzel kişilik tarafından yapılmasının hukuki alt yapısı oluşturulmaktadır. Yeni yapıda TCDD demiryolu alt yapısı işletmecisi, TCDD Taşımacılık A.Ş. tren işletmeciliği yapacaktır. 
  •  Ayrıca tasarıyla, devlet dışında da tren ulaşımı hizmetleri verilmesinin yolu açılıyor. Kamu tüzel kişileri ile ticaret siciline kayıtlı anonim şirketlerin demiryolu altyapı işletmeciliği ve tren işletmeciliği yapması mümkün olacak.   
  •  Yeni tasarıyla TCDD’nin vede TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin hukuki yapısı değiştirilmiyor. Her iki kuruluşun da 233 sayılı KHK’ya tabi olduğu belirtilmektedir. 

Personel Yapısı Değiştirilmiyor 

TCDD bünyesinde tren işletmeciliği bölümünde çalışanlar TCDD Taşımacılık A.Ş.’ye devredilecektir.

TCDD taşımacılık A.Ş.’de 1 Genel müdürü, 3 genel müdür yardımcısı, 8 daire başkanı olmak üzere 15 kişilik üst yönetim kadrosu ihdas edilmektedir.

Hem TCDD hem de TCDD Taşımacılık A.Ş.’de personelin statüsüyle ilgili bir değişiklik yapılmamaktadır.

TCDD’den Emekli Olacak Personele Fazla İkramiye 

TCDD’de halen görevli olan memur ve sözleşmeli personelinden emekliliği hak edenlere, emeklilik taleplerinde fazla ikramiye verecek. İlgili düzenleme şu şekildedir:

TCDD’de istihdam edilen 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) ve (II) sayılı cetvele tabi personelden emekli aylığı bağlanmasına hak kazanmış olanlardan bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunanların emekli ikramiyeleri, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla;

  • Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25,
  • Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30,
  • Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40, fazlasıyla ödenir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ