Telefonda sigorta vurgunu

Telefonda sigorta vurgunu

telefonla-sigorta-vurgunu-Telefonda sigorta satan kişiler vatandaşın yeni kâbusu oldu. 850’li hatlarla sigorta satmak için vatandaşları arayan kişiler telefon listesini bankalardan alıyor.

Telefonla sigorta vurgunu

Hayat ya da ferdi kaza sigortaları bankaların kredi alan vatandaşlara zorunlu olarak yapılıyor. Vatandaş şimdi de 0850’li hatlardan arayarak bireysel sigorta yaptırmak için ikna etmeye çalışan şirketlerin hedefi oldu.

Son zamanlarda vatandaşlar sıklıkla, 850’li hatlardan ferdi kaza sigortası yapmak için arayan şirketlerden şikayet etmeye başladı. Bu tür şirketler bankalardan aldıkları listelerle vatandaşa ulaşıyor. Vatandaşı sigorta yapmaya ikna ettiğinde de işkence başlıyor.

Vatandaşı Pişman Ediyorlar 

Şirket, ‘hedefteki müşteriyi’ telefonla sürekli arıyor. Yeni ürünlerini pazarlamak için bıktırma taktiği uyguluyor. Buna diğer sigorta şirketleri de katılıyor. Üstelik telefonla anlatılan teminatlarla poliçedekiler farklı oluyor. Ancak vatandaş bunu fark ederek, sigortadan vazgeçmek isterse 900 lira ceza kesiliyor. 850’li numaralı bir şirketten sigorta yaptıran Mehmet Tereci, bu şekilde mağdur olduğunu anlatıyor. Durumu Başbakanlık’a da ileten Tereci, “Şirketler, beni sürekli 850’li hatlardan arayarak, ferdi kaza sigortası için 299 lira ödemem gerektiğini söylüyor. Bunu ödemeyeceğimi ve sigortayı keseceğimi söylediğimde de bu kez 900 TL cayma parası istiyorlar. Her ay 10 kere arayıp adeta tehdit ediyorlar” diyor. Aynı firmadan sürekli arandığını söyleyen Tereci, “Psikolojim bozuldu” dedi.

Bankalar Numaraları Veriyor

Sigorta acenteleri derneği TÜSİAR’ın kurucu Başkanı Neşe Demirağ’ da, vatandaşların benzer yöntemlerle dolandırıldığını söyledi. Bu tür 850’li numaraların güvenilir olmadığını belirten Demirağ, “Bu şirketlerin birçoğunun arkasında bankalar olabilir. Daha önce kendileri sigorta satıyordu. Şikâyetler artınca devreye bunları soktular. Sigortası olan ya da hesabı olan kişilerin bilgilerini de bu şirketlere aktardılar” diye konuştu.

Hazine’ye Şikayet 

Neşe Demirağ, kabul etmedikleri halde poliçe gönderilen ya da poliçe gönderilmeden hesaplarından para çekilen binlerce vatandaş olduğunu belirterek “4 yıldır Hazine’ye tüketici şikâyetlerini götürmekten yıldık” dedi. Sektörde cezaların caydırıcı olmaması nedeniyle bu tür şikayetler devam ediyor. “Biz ihbar ediyoruz. Bankalara ya ceza vermiyorlar ya da 20 bin TL gibi çerez parası kesiyorlar. Yani yaptırımlar yetersiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ