Telefonu çalınan veya kaybedenler ne yapmalı?

Telefonu çalınan veya kaybedenler ne yapmalı?

Telefonu çalınan veya kaybedenler ne yapmalı?Telefonunu kaybedenler veya çalınanlar sade abonesi oldukları operatörü arayarak bildirim yapıyorlar. Oysa bu tür durumlarda BTK Bilgi ve İhbar Merkezine de haber vermek gerekiyor.

5809 sayılı elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisi içeren cihazları çalınan, yağmalanan veya rızası dışında elinden alınan kişilerin, öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar ederek cihazın iletişiminin kesilmesi için talepte bulunmaları gerekiyor.

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne kayıp ve çalıntı ihbarları dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi talebi iletiliyor.

Telefonu kayıp ya da çalınanların bağlı olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapamaları yeterli olmuyor. Çünkü sadece cep telefonu hattının aramaya kapatılması yetmiyor. Çünkü cep telefonunu çalan veya bulan kişiler istedikleri halde, başka bir sim kart takarak telefonu kullanmaya devam edebiliyor.

Telefonun bu şekilde kullanılmasında kötü niyetli olarak suç teşkil eden işlerinde telefonu kullanırlarsa, hat sahibi olan kişiler durumdan sorumlu olabiliyor. Ayrıca, telefonların bulunması halinde sahiplerine ulaştırılması için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtları ve bildirilen kimlik bilgileri dikkate alınıyor. Bu nedenle bu durumda hemen BTK ihbar hattına kayıp çalıntı bildirimi yapılması ihmal edilmemelidir.

BTK Bilgi ve İhbar Merkezi 7 gün 24 saat ve mesai saatleri dışında da hizmet veriyor.

İletişim sektörünün denetleyicisi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve Bilgi ve İhbar Merkezi’nin telefon numaraları değişti. BTK Bilgi ve İhbar Merkezinin 444 9 777 ve 0 312 232 23 23 telefon numaraları değişti. BTK yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında telefon numaralarının da değiştirilmesi gündeme geldi.

7 gün 24 saat hizmet veren BTK Çağrı merkezi Bilgi ve İhbar Hattına, 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 0 312 294 94 94 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ