Telefonunuzun dinlendiği nasıl anlaşılır?

Telefonunuzun dinlendiği nasıl anlaşılır?

telefon-dinlemesiSon günlerde telefon dinlemeleri ile haberler gündemden düşmüyor. Üst düzey yetkililere ait olduğu iddia edilen ses kayıtları yayınlanıyor. Üstüne üstlük paralel yapının 7 bin kişiyi dinlediğine dair çıkan haberlerin üzerine birçok kişi ‘Acaba benim telefonumda dinleniyor mu‘ sorusunun yanıtını aramaya başladı. Peki telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini anlayabilir misiniz?

Özellikle üst düzey bürokratlar ve siyasilerin telefonlarının dinlenip dinlenmediğini merak etmemeleri için, telefonlarının dinlenip dinlenmediğini öğrenmenin bir çok yolları olduğu iddia ediliyor.

Telefonunuzun dinlendiğini anlamanın kolay yollarına dair söylentilere göre bu yolları denemekte yarar var. Cep telefonunuza önce #31#3111 yazıp bu numaranın arkasına kendi cep telefon numaranızı ekleyin. Sonra ‘ara’ tuşuna basıp telefonunuzu kulağınıza götürün. Eğer karşıdan hiçbir ses gelmiyorsa sizi kimse dinlemiyor demektir. Ama eğer karşıdaki telefon çalıyor, birisi telefonu açıp ‘Alo‘ diyorsa işte o zaman dinleniyorsunuz demektir.

Hemen cep telefonunuzdan bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Acaba bende dinleniyor muyum?

Son günlerde bu yöntemi deneyen birçok kişi bulunuyor. Hem de bu yöntemi deneyen birçok kişinin karşısındaki telefon çalıyor ve ‘alo’ diye açılıyor. O zaman bu efsaneye göre; hemen herkesin cep telefonu dinleniyor.

Sakin olun

İkinci test usulü de yine bir şehir efsanesi. Cep telefonunuza #31#3111 yazıp arkasına kendi numaranızı ekleyin. Aradığınız yer, polis, jandarma ya da MİT’in telefonları dinleyen birimi değil. Aslında siz, telekulağınızı değil, tıpkı kendiniz gibi birisini arıyorsunuz. Çünkü #31#, cep telefonu teknolojisinde, ‘numaramı gizle’ demek. Bu talimatın arkasına koyduğunuz 3111’in ise telefon teknolojisinde hiçbir anlamı yok.

3111’in arkasına kendi cep numaranızı ekleyerek elde ettiğiniz rakamın ilk yedi rakamı da aslında başka bir cep numarası. Bu yöntemle elde ettiğiniz rakam 14 haneli olmakla birlikte; sistem, siz ‘ara’ tuşuna bastığınızda bu numaranın sadece ilk yedi rakamını algılıyor. Son yedi rakamını dikkate almıyor. Dolayısıyla siz, bu yöntemi denediğinizde; ‘numaramı gizle’ talimatı verdikten sonra, kendi numara grubunuz (505, 532, 542, 555 gibi) içindeki başka bir cep numarasını, grup numarasını belirtmeden cepten aramış oluyorsunuz. Aradığınız numaranın ilk dört hanesini, efsanenin gizemli rakamları olan 3111 oluşturuyor. Diğer üç hanesini ise bunun arkasına eklediğiniz kendi cep numaranızın ilk üç rakamı.

Böyle bir numara olduğunda ise; ‘ara’ tuşuna bastığınızda bu numarayı kullanan telefon çalmaya başlıyor. O telefonu kullanan kişi telefonu açıyor. Yani size ‘Alo’ diyen, sizi dinleyen değil o numarayı kullanan kişi oluyor.

Örneğin; sizin cep telefonunuzun numarası, 532 100 00 00 _of_the_skype_highlighting 532 100 00 00 end_of_the_skype_highlighting. Telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini merak edip telefonunuza #31#31115321000000 yazıp ‘ara’ tuşuna bastınız.

Yani cebinize ‘numaramı gizle’ talimatı (#31#) verdikten sonra 311 15 32 numaralı telefonu aramış oldunuz. Aslında sizin aradığınız numaranın tamamı, 532 311 15 32 _of_the_skype_highlighting 532 311 15 32 end_of_the_skype_highlighting. Ama numaranın başına 532’yi yazmamış olmanız bu durumda hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sizin numara grubunuz 532 ile başladığı için telefonunuz aynı grup içindeki 311 15 32 numaralı telefonu arıyor.

Yine de denemek isterseniz; ‘cep’e sarılıp kontrol edebilirsiniz. Ama açan kişiden azar işitebilirsiniz. Çünkü bu testi yapan ve numara grubu aynı olan herkesin aradığı numara aynı oluyor. Siz de aynı aboneyi arayarak sinirlendiriyorsunuz.

Telefonun dinlenip dinlenmediğini anlamak için Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu da bir yazı yayınladı.

İddia şu ki başına 2 koy, çevir, telefon çalıyorsa dinleniyorsunuz.Ulaşılmıyor ya da “yanlış bir numara çevirdiniz” deniyorsa dinlenmiyorsunuz.

Tabi buda bir şehir efsanesi.

BUNLARA DİKKAT 

Bütün bu şehir efsanelerine karşı telefon dinlemelerine karşı, çok önemli önlemler tavsiye ediliyor. Tele-kulak tarafından dinlenildiğinizi öğrenmek için dikkat etmeniz gereken koşullar ve dinlemeyi engellemek için yapabileceğiniz formüller:

Eğer ‘Casus yazılım’ varsa, telefon kullanılmaya başladığında kaynağa istem dışı SMS gönderir. Bu nedenle fatura detayı istemeniz gerekir. Faturada sizin bilmediğiniz SMS görürseniz, telefonunuzda casus yazılım bulunma ihtimali çok yüksek.

Çok fazla kullanmadığınız zamanlarda bile telefonun şarjı azalıyorsa bu dinlendiğine dair önemli bir işaret olabilir.

Telefonunuzu kullanırken, cızırtı ve ekoı duyuyorsanız, dinleniyor olabilirsiniz.

Konuşmalarınız derinden geliyorsa ve aynı olay gün içinde 2 kez tekrarlanırsa, yine dinlenme ihtimaliniz yüksektir.

Dinlemelere karşı telefonunuzu sürekli olarak format atmanız tavsiye ediliyor. Yani, her sabah ‘Fabrika ayarlarına dön‘ seçeneğini tercih ederek telefonunuzun casus yazılım tarafından dinlenmesini önleyebilirsiniz.

Telefonunuz 1 saat boyunca masada kaldığında bile elinize aldığınızda sıcaklık hissederseniz, bu telefonunuzun dinlendiğini gösterir.Bunu gün içinde birkaç saat sonra tekrarlayın. Sonuç aynı ise, yüzde 100 dinleniyorsunuz…

Yukarıdaki durumlarda telefonunuzu kapatın ve bataryayı birkaç dakika çıkartın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ