Theraflu Forte Tablet Toplatılıyor!

Theraflu Forte Tablet Toplatılıyor!

K0984 SerisiÜlkemizde grip tedavisinde en yaygın olarak kullanılan ’Theraflu Forte Tablet’ için Sağlık Bakanlığı tarafından geri çekme kararı alındı. Nezle veya grip olanlar doktora bile gitme ihtiyacı duymadan Teraflu içerek hastalığı atlatmaya çalışıyorlar. Eczanelerden grip ilacı diye istendiğinde genellikle Teraflu veriliyor. Ancak vatandaşlar bu ilaçla ilgili gelen haberler üzerine tedirgin olduklar.

Sağlık Bakanlığı, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ’Theraflu Forte Tablet’ isimli ilacın ’K0984’ serisi için 2’nci sınıf B düzeyine çekme kararı aldı. Ancak evlerinde bu ilaçtan olanlar hemen endişeye kapılmasın. Sadece yukarıda yazan seri numarası örtüşenler toplatılıyor.

Bu ilacın üretici firması Novartis tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu ilacın K0984 serisi için ’kapalı blister içerisindeki tablet üzerinde nokta şeklinde bir siyahlık’ tesbit ettiği için 2. Sınıf B düzeyine çekme kararı verdiğini bildirdi. Açıklamada eczanelerin ve ilaç depolarıyla diğer sağlık kuruluşlarının, İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) satılamaz konumunda olan K0984 Serisindeki Theraflu Fort Tablet adlı ilacı ilgili ilaç firmasına en kısa sürede iade etmeleri istendi. K0984 serisi için geri çekme işlemi yapılan Theraflu Forte Tablet adlı ilaç, grip ve soğuk algınlığına bağlı ateş ve nezlenin semptomatik tedavisinde kullanılıyor. Vatandaşlar da evlerinde bulunan kutulardaki seri numaralarını kontrol ederek belirtilen numaralı ilaçları imha edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ