Trafik cezaları ile taşıt vergisine af geliyor

Trafik cezaları ile taşıt vergisine af geliyor

trafik_cezalarina_afTrafik para cezalarını ödemeyenler için sevindiren bir haber geldi. Taşıt vergisi, trafik para cezalarına indirim ve af gündemde. Bu cezalar için dava açanlara, 31 Ekim 2013 tarihine kadar başvuruda bulunduklarında, “özel bir avantaj” sağlanacak. Hürriyet gazetesi köşe yazar Prof. Dr. Şükrü Kızılot bugünkü köşe yazısında indirim ve affı detaylarıyla anlatıyor. Bakalım kimler af kapsamına giriyor. Aftan ve ceza indiriminden yararlanmak için ne yapmak gerekiyor? Aracı olanların bugün Şükrü Kızılot’un yazısını dikkatle okumalarını tavsiye ediyoruz.

Trafik cezaları ile taşıt vergisine indirim ve af 

Trafik cezası indirim- affından kimler yararlanacak!

1. Kimler Yararlanabilecek?

Trafik cezaları ile ilgili özel avantajdan;

– 31 Aralık 2010 tarihinden önce verilen ve

– 2 Ağustos 2013 tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş veya dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş olan trafik para cezaları yararlanabiliyor.

2. Son Başvuru 31 Ekim

Aftan yararlanmak isteyenlerin, 31 Ekim 2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) ilgili vergi dairesine veya bulundukları il veya ilçedeki vergi dairesine başvurmaları gerekiyor.

CEZANIN FAİZİNE İNDİRİM

Aftan faydalananlar, cezanın aslı üzerine her ay yüzde 5 oranında yürütülmüş faizi ödemekten kurtulacak ve sadece geciken tarihe denk gelen TÜFE ve ÜFE’nin ortalamasına göre 25.11.2011 tarihine kadar hesaplanan faizi ödeyecek.

Cezaların aslını ödemiş olanlar, bu cezalara yürütülmüş olan  faizler için de aftan yararlanabilecek.

Ayrıca, 2 Ağustos 2013 tarihi itibariyle cezanın bir kısmını ödeyenler, cezalarının ödenmemiş kısmı için de aftan yararlanabilecek.

ÖRNEK: Şemsi Bey’in 26.2.2010 vadeli 1.321 TL trafik para cezası vardır. Bunun işlemiş faizi de 2.642 TL’dir. Şemsi Bey, 4695 sayılı Kanun’dan yararlanarak borcunu ödediğinde, 2.642 TL faiz borcu, 137 TL’ye inecektir. (Bu konudaki örnekler ve hesaplama esasları 6111 Sayılı Kanun’la ilgili 5 No.lu Tebliğ’de açıklanmıştır. Bkz. http://www.yaklasim.com/)

Düzenleme olumlu ancak bu düzenleme, 2012 dahil cezaların faizlerinin kaldırılması şeklinde olsa, ciddi bir tahsilat olabilirdi.

MTV VE CEZALARA AF 

Başvuru için 31.12.2014’e kadar süre tanınan Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili bu affın kapsamına, borcu olan herkes girmiyor.

1990 ve daha eski model olan taşıtlar giriyor.

Bu taşıtların 31.12.2014 tarihine kadar İl Özel İdaresi veya MKE hurda işletmesi müdürlüğüne teslim edilmesi suretiyle, taşıtın hurdaya çıkartılıp, kayıt ve tescillerinin sildirilmesi gerekiyor.

Bu durumda, 31.12.2014 tarihine kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş;

Motorlu Taşıtlar Vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezalarının tamamı silinecek. 28.02.2009 tarihine kadar plakaya yazılan trafik cezaları da silinecek.

MEVCUT OLMAYAN TAŞITLAR 

Bu af da 2000 ve daha eski model taşıtları kapsıyor.

28.02.2009 tarihi itibariyle mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle “motorlu taşıt” vasfını kaybetmiş olan taşıtların;

· Vergi aslı 31.12.2014 tarihine kadar ödenirse,

· Vergi aslının 3/4’ü ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve plakaya yazılan trafik cezalarının tamamı silinecek. (Her iki afla ilgili 6322 sayılı kanun, 41 No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliği ile açıklandı)

HACİZ VE ARACI BAĞLAMA

Taşıt vergisi ya da trafik para cezası borcu olanlara, öncelikle bir “uyarı” mektubu gönderiliyor. Verilen sürede ödemeyen veya taksitlendirmeyenlerin;

· Banka hesabı olup olmadığı araştırılıyor,

· Varsa, online “elektronik tebligat” yapılıyor,

· Bunun üzerine “banka parayı bloke ediliyor” ve alacaklı vergi dairesine EFT yolu ile gönderiliyor.

· Bankada hesabından vergi ve trafik para cezası borcunu ödemeyenlerin, borçları belli bir sınırı aşıyorsa, trafikte seyir halinde iken emniyet birimlerince, yapılan denetimlerde aracı bağlanabiliyor.

Görüldüğü gibi, kullandığı taşıtın vergi ve trafik para cezasını ödemeyenler yönünden, çember giderek daralıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Songül dedi ki:

    Banka Kıredi Borçlarını Kapsıyomu?

BİR YORUM YAZ