Tüketiciler HGS’de 30 lira sınırından şikayetçi

Tüketiciler HGS’de 30 lira sınırından şikayetçi

HGS kullanımı daha başlamadan tepkilere neden oldu. KGS’den üç kat daha hızlı olduğunu belirtilerek, yerini alması planlanan Hızlı Geçiş Sistemi‘nde (HGS) 30 lira bakiyenin altındaki geçişlerin ‘kaçak’ olarak değerlendirilecek olması tüketicilerin tepkisine neden oldu. Tüketici örgütleri bu durumun değişmemesi durumunda uygulamanın tamamının iptali için mahkemeye gitmeye hazırlanıyor.

8 milyon KGS kullanıcısını yakından ilgilendiren uygulamayı, 17 Eylül’den itibaren ülke genelinde kullanılmaya başlanacak

Uygulamada birinci sınıfta yer alan otomobil sahiplerinin, HGS etiketlerine en az 60 lira yükleme yapmak gerekirken, bakiyeleri 45 liranın altına düşünce kendilerine uyarı mesajı gönderilecek. HGS etiketindeki bakiye 30 liranın altına düşünce ise ‘kara listeye’ alınacak ve yapılan geçişler da ‘kaçak’ olarak değerlendirilecek.

Bu durumda sürücüye cezai işlem için tebligat yapılacak. Yasal süre içinde HGS etiketindeki para miktarını 30 liranın üzerine çıkaran sürücünün geçiş ücreti yatırdığı paradan düşülerek ceza uygulanmayacak, ancak yasal süre içinde yeterli parayı yatırmayan sürücünün aracına kaçak geçiş muamelesi yapılacak.

60 TL yükleme şartı

HGS’nin yazılımını yapan Türk şirketi Cyclops’un Satış Müdürü Erhan Ark ‘KGS kadar ucuz, OGS kadar hızlı’ sloganını kullanan HGS’de 60 TL yükleme ve kartta 30 TL bulundurma zorunluluğunu da şöyle açıkladı: “HGS etiketi PTT satış noktalarında 5 TL’ye satılacak. İlk yüklemede 60 TL yüklenecek. İkinci yüklemeden sonra böyle bir şart yok. PTT Bonus kartı alanlar ise 5 TL vermeden etiket alacak ve yükleme yapmadan geçiş yapabilecek. Geçiş ücretleri ay sonu kredi kartı ekstresine yansıyacak.”
Türkiye’de toplam 8 milyon KGS, 2 milyon OGS kullanıcısı bulunuyor. “OGS cihaz maliyetinin 60 TL, HGS etiket maliyetinin ise 5 TL olduğunu düşündüğünüzde, HGS sistemine geçilmesi ile vatandaşın cebinden 55 TL çıkmayacak ve toplamda 440 milyon TL tasarruf sağlanmış olacak” dedi.
Ark, “Bu tutar belirlenirken, Edirne’den giriş yapan bir aracın Ankara’ya kadar 30 TL geçiş ücreti ödemesi baz alındı. Bu aracın HGS etiketinde bakiyenin 30 TL’nin altına düşmesi ve geçeceği gişe öncesinde yükleme imkanı bulamaması ihtimali halinde araç cezalı geçiş yapmak zorunda kalabilir. Araç sahibi cezalı duruma düşmesin diye limit belirlendi” dedi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin de uygulamanın mantıksız olduğunu söyledi.”OGS’lerde 20 liralık dolum yapıp bu miktar bitene kadar kullanılıyor. Ancak 30 liranın altına ‘kaçak’ uygulamasının mantıkla bağdaşır hiç bir yönü yok. Böyle bir şey olursa iptali için doğrudan dava açarız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ