Uzman jandarmalar astsubay olacak

Uzman jandarmalar astsubay olacak

astsubayJandarma teşkilatında yapısal değişiklik yapılacak. 210 bin mevcutlu teşkilat, “Bologna Süreci”ne uyumlu olarak yapılandırılacak. Bu kapsamda uzman jandarmalar 5 yıl içerisinde “astsubay” statüsüne alınacak.

Uzman jandarmalara astsubay olma yolu açılıyor 

Jandarma Genel Komutanlığı’nda 2002’den beri 771 sözleşmeli subay istihdam ediliyor. Uzman jandarma okulu bilindiği gibi geçen yıldan beri eğitim vermiyor. Yeni yapısal değişiklik kapsamında 8 bin 400 uzman erbaşın görev yaptığı teşkilatta, personel yapısı uzmanlaştırılacak. Bu çalışmayla jandarma personelinin eğitim düzeyi en az ön lisans düzeyine yükseltilecek. Bu amaçla yürütülen çalışmalarda bugüne kadar 19 bin 250 personelin eğitimi tamamlandı.

Astsubay Olacaklar 

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından hazırlanan eylem planında Bologna Süreci’ne uyum ve personelinin görev etkinliği artırılacak.  Uyum sürecinin ana hatları şöyle çizildi:

– Yıllar içince uzman jandarma kadrolarının tamamı astsubaya dönüştürülecek.

– Uzman Jandarma Öğrenci Alay Komutanlığı kapatılacak.

– Bu yıl ve müteakip yıllarda uzman jandarma yetiştirilmeyecek. Buna bağlı yıllık astsubay yetiştirme oranları kademeli biçimde yükseltilecek.

Ders Programı 

– Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu bünyesindeki akademik personel kadroları ile okutulacak dersler yeniden düzenlenecek.

– Akademik kadrolarda istihdam edilmek üzere 2012-2013 eğitim/öğretim yılında, yurtdışı ve yurtiçinde 53 personel lisansüstü eğitim yapmak üzere görevlendirildi.

Bologna Süreci nedir?

Bütün Avrupa’da yüksek öğretim ve akademik konularda standartlar geliştirmek ve eğitim sistemlerini bağdaştırmak ve Avrupa’da birbiriyle tam uyumlu bir yükseköğrenim alanı yaratmak amacıyla oluşturulmuş bir programa verilen isimdir. İtalya’nın Bologna kentinde bulunan Bologna Üniversitesi’nde yürütülen görüşmeler sonucunda uygulamaya geçtiği için bu adla anılmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ