Vergi İadesinde Yeni Dönem

Vergi İadesinde Yeni Dönem

Yeni Gelir Vergisi Kanununa göre vergi iadesi geri geliyor. İşte vergi iadesinin yeni formülü!  Yeni kanun taslağına göre tüm ücretliler vergi mükellefi olarak beyanname vermeye başlayacak. Ücretliler beyannamede sadece eğitim, sağlık, deprem harcamaları ve izolasyon harcamalarını vergiden düşecek.

Söz konusu harcamalarını beyan eden her ücretli aylık net maaşının hemen hemen yarısı kadar bir miktarını vergi iadesi olarak alabilecek. Bu sırada ‘Asgari Geçim İndirimi Uygulaması’ da devam edecek.

Maliye Bakanlığı’nın Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunduğu gelir vergisi yasa taslağında önemli değişiklikler var. Tüm ücretliler beyannameye tabi vergi mükellefi haline getirilirken, ücretliye yeni vergi iadesi dönemi başlıyor. Yeni taslağa göre ücretlilere eğitim ve sağlık harcamalarını vergiden düşme imkanı gündeme geliyor. Türkiye, yıllardır tartışılan ücretlilerin de beyannameye tabi tutularak vergi mükellefi yapılması konusunu gündemine aldı. EKK’ya sunulan, Maliye’nin önerisi kabul edilirse, ücretlilerin vergilendirme sisteminde değişikliğe gidilecek.

Asgari Geçim İndirimi Devam Edecek

İşçi ve memur statüsündeki ücretlilerin gelirlerinden, şu anda olduğu gibi işveren tarafından gelir vergisi stopajı kesilerek vergi dairelerine yatırma uygulaması sürecek. Ancak, ücretliler her yılın sonunda beyanname düzenleyerek, kanunda öngörülen harcamalarını vergi matrahından düşebilecek. Aylık 66.49 lira tutarındaki asgari geçim indirimi kaldırılmıyor.

Yeniden fatura toplama dönemi başlayacak

Yasa taslağının kabul edilmesi halinde Maliye bir süre vergi kaybına uğramayı göze alacak görünüyor. Uzmanlar yeni sistemdeki vergi iadesi yükü nedeniyle Maliye’nin bir miktar vergi kaybı olacağını belirtiyor. Ancak tüm ücretliler 2007’den önce olduğu gibi fatura toplamaya başlayacağı için orta ve uzun vadede ekonomideki kayıt dışının önüne geçecek. Böylece ilerleyen dönemde Maliye’nin vergi kazancı artacak.

Ücretli ne kadar iade alacak?

Uygulama başladığında ücretliler eğitim ve sağlık harcamalarını gider olarak gösterebilecekler. Vergi matrahından indirilebilecek harcamaların, yıllık brüt gelirin yüzde 10’u ile sınırlı olması bekleniyor. Halen ücretlilerin elde ettiği 10 bin liraya kadar gelirden yüzde 15; 25 bin liranın 10 bin lirası için bin 500 lira, fazlası yüzde 20; 88 bin lira gelirin 25 bin lirası için 4 bin 500 lira, fazlası yüzde 27; 88 bin lirayı aşan gelirlerden de yüzde 35 oranında vergi alınıyor. Bu vergiler alınmaya devam edilecek. Ancak, ertesi yıl beyanname verilirken, harcamalar vergi matrahından indirilecek. Böylece, örneğin aylık brüt geliri 2 bin 500 lira olan bir ücretli eğitim, sağlık, ısı yalıtımı vb harcamalar için beyannameye 3 bin lira fatura eklediğinde, yıllık 30 bin lira tutarındaki brüt gelirin yüzde 10’una karşılık gelen 3 bin liralık kısım vergi matrahından düşülecek. Bu da, son vergi dilimi yüzde 27 üzerinden 810 lira daha az vergi ödeyeceği anlamına geliyor.  Yarım maaş iade olarak dönecek

Online Beyanname

Maliye Bakanlığı, tıpkı bu yıl uygulanmaya başlanan kira geliri vergisinde olduğu gibi, elektronik ortamda beyanname dolduracak. Ücretlinin kira, telif gibi başka kazançları varsa, bunlar da beyannamede yer alacak. İndirime tabi harcaması olmayanlar sadece beyannameyi onaylayıp gönderecek. İndirime tabi harcaması olanlar, ilgili belgelerini beyannameye ekleyecek ve gerekli yerleri doldurup gönderecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ