Yeni alkol yasakları neler getiriyor?

Yeni alkol yasakları neler getiriyor?

Alkol yasaklarıAlkole 22.00-06-00 yasağı

Alkollü içki ile ilgili de çok sayıda yasağı içeren Torba Kanun teklifi jet hızıyla meclisten geçti. AK Parti’nin dün yapılan Genel Kurul toplantısında son dakika önergeleriyle alkole yeni yasaklar geldi. En çok tepki çeken yasak ise 22.00-06.00 arası perakende olarak alkollü içkilerin satılmaması oldu. Yasaklar kapsamında içki üreticisi firmaların bundan böyle etkinliklerde sponsor olmalarıda yasaklanıyor. Çünkü bu firmaların amblemleri bu tür etkinliklerde kullanılamayacak. Ülkemizde spor etkinliklerinde ve sporcu formalarının üzerinde içki firmalarının reklamları bulunuyordu. Alkol yasakları başka neleri kapsıyor? 

TBMM Genel Kurulu’nda alkol ile ilgili düzenlemeleri de kapsayan “Torba Kanun” teklifinin 2. maddesi üzerinde, AK Parti Grup Başkanvekili Canikli ile arkadaşlarının imzasını taşıyan önerge kabul edildi. Önergeye, alkollü içkilerin, 22.00  ile 06.00 saatleri arasında perakende satışına yasak getiriyor.

Yasaklar arasında, alkollü içkilerin hiçbir şekilde reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. Sadece, alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek.

İşte alkol yasakları ile ilgili maddeler:

-Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, bundan böyle etkinliklere sponsor olamayacak. Her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak. Açık alkollü içki satışı yapmaya ilişkin izin belgesi olan işletmelerde, servis amaçlı materyallerde marka, amblem ve logo kullanılabilecek.

– Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik küplerinde alkollü içkiler sigara gibi buzlanacak. Alkollü içecekleri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

– Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacak.

-Alkollü içkiler, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. 18 yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda istihdam edilemeyecek. Yasal düzenlemeler uyarınca gerçekleştirilen eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışında olacak.

-Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri ile satılamayacak. Oyun makineleri ve diğer yöntemlerle oyun ve bahse konu edilemeyecek. Bu ürünler basın ve yayın yoluyla tüketicilere satılamayacak ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemeyecek.

-Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.

-Alkollü içkiler sunum izni verilen yerlerde içilebilecek, ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak.

Ambalajlara Uyarı konulacak       

– Alkollü içkiler, görülecek şekilde perakende olarak satış yasaklanıyor. İhraç amaçlı üretilenler hariç olmak üzere; Türkiye’de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine, sigaralarda olduğu gibi, zararlarını içeren Türkçe resim, şekil veya grafik biçimlerinde de görüntülerde içeren, yazılı uyarı mesajları konulacak. Uyarı mesajı bulunmayan alkollü içkiler satılamayacak. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu uyarı mesajlarının şekli, boyutu ve içeriğini belirlemede yetkili olacak.

– Alkollü içkilerin marka ve logoları alkolsüz içklerde; alkolsüz içki ve sair ürünlerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici hiçbir işareti de alkollü içkilerde kullanılamayacak. Ancak, ihraç amaçlı üretilenlerde bu hüküm uygulanmayacak.

– İhraç amaçlı üretilenler hariç olmak üzere; alkollü içkilerin işlenmesi sonucunda elde edilen alkolsüz içkilerde; içeriğinde alkol kalmış içeceklerin ambalajları üzerine içerdiği alkol miktarı, tüketiciler tarafından kolaylıkla okunabilecek şekilde yazılacak. Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere; otoyollardaki ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimi yasaklanıyor. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastahane ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ