Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi

tazminatKıdem tazminatı sisteminde değişiklikler yapıldı. Silbaştan kurulan kıdem tazminatı sisteminde bir iyi bir kötü değişiklik göze çarpıyor. Sendikalar tazminat sisteminde yapılan değişikliklere tepki gösteriyor. Bakalım bu tepkiler üzerine düzenlemelerde değişiklik yapılacak mı?

Kıdem Tazminatında işveren yükünün azalmasını istiyor, işçiler de haklarının korunmasını. Türk-İş sistemde herhangi bir değişiklik yapıldığında genel greve gideceklerini açıklarken,  hükümet ise ‘anlaşma’ istiyor. Kıdem Tazminatı sisteminde yapılması planlanan değişiklikler ve tartışılan düzenlemeler ne? İşte detaylar…

Kıdem tazminatı ile ilgili çalışmalarda sona geliniyor. Yeni düzenlemede gerek işçi gerekse işveren yönünden yeni bir dönem başlıyor. Mevcut sistem neredeyse tamamen değişiyor. Ancak kazanılmış haklar da korunuyor.

Şüphesiz ki çalışma hayatının en önemli konusu Kıdem Tazminatı. Çalışma hayatına yıllarını veren işçilerin emekli olurken veya işten ayrılırken işverenden almaları gereken kıdem tazminatının fon şeklinde düzenlenmesi konusu uzun süredir gündemde. Konu ile ilgili çeşitli taslaklar üzerinde tartışmalarda bulunuldu.

Geçen hafta toplanan Çalışma Meclisi’nde de Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve işveren temsilcileri tarafından konu genişçe tartışıldı. İşçi tarafı değişikliklere hassas yaklaşıyor. Türk-İş kıdem tazminatındaki herhangi bir değişikliği genel grev sayacağını açıkça belirtti.

Bireysel Kıdem Hesabı Avantajı 

İşçinin kıdem tazminatı mevcut sistemde “işverenin ödemesine” bağlı. İşverenin iflas etmesi durumunda işçinin kıdem tazminatı alması zorlaşıyor. Üzerinde çalışılan sistemde, işçinin kıdem tazminatının “güvence” altına alınması hedefleniyor. Bunun için de “bireysel kıdem tazminatı hesabı” kurmak için çalışılıyor. İşçi yönünden kıdem tazminatının, bireysel kıdem tazminatında birikmesi ve biriken paranın da ayrıca nemalanması, “güvence” olacak.

Fon Bütçe Dışında 

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu “Kıdem tazminatı fonu” denetleyicisi olacak.Bu fonun bütçe kapsamı dışında tutulmasıyla, işçinin kıdem tazminatına ayrı bir güvence sağlanıyor.

Halen Çalışanlar 

Kıdem tazminatı sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle ilgili olarak en çok merak edilen konu, mevcut hakların korunup korunmayacağı oluyor. Öncelikle mevcut kıdem tazminatı ile ilgili haklar “mevcut işverenin sorumluluğuna bırakılarak” korunuyor. Ancak, düzenleme yapılırken “fona aktarma yönünden” işverenlerin sorumluluğu da göz önüne alınacak. Çalışmaya devam edenlerin, kıdem tazminatı fonuna geçmesiyle, işverenler yük altına girecek. Bu nedenle, birikmiş kıdem tazminatlarının bireysel kıdem tazminatı hesabına aktarılması konusunda, işveren ve işçinin özellikle de “işverenin rızası” önemli. İşverenin bunu kabul etmemesi halinde, yasadan önceki kıdem tazminatının muhatabı, “işveren” olacak.

Evlenen Kadına Tazminat Kalkıyor 

Mevcut yasaya göre evlenen kadınlar, bu tarihten itibaren “bir yıl içinde” işten ayrılırlarsa, kendilerine birikmiş kıdem tazminatları ödeniyor. Yeni düzenlemede, evlenen kadınlara kıdem tazminatı ödenmesi kalkıyor. Bu düzenleme, çalışan nişanlı kızların evlenmelerini, son bir yıl içinde evlenen kızların, işten ayrılarak tazminat haklarını almalarını hızlandıracak.

Askere Gidenler 

Şu anki uygulamada askere gideceği için işten ayrılanlara, “kıdem tazminatı” ödeniyor. Yeni düzenlemede, askere giden erkeklere kıdem tazminatı ödenmeyecek.

İşten Çıkarılana Kıdem Tazminatı Verilmeyecek 

Mevcut sistemde, işverenin işine son verdiği işçiye, “kıdem tazminatı” ödeniyor. Yeni sistemde bu zorunluluk olmayacak. İşverenin işçinin işine son vermesi halinde, “kıdem tazminatı ödeme baskısı” olmayacak.

10 Yıllık Zamanaşımı 

Kıdem tazminatının, hak kazanıldığı tarihten itibaren, 10 yıl içinde fona başvurularak talep edilmesi gerekiyor. Bu süre içinde talep edilmeyen kıdem tazminatı zamanaşımına uğrayacak.

İşçinin Maaşından Kesinti 

Kıdem tazminatı nedeniyle, işçinin ücretinden herhangi bir kesinti yapılamayacak. İşverenler, fona ödedikleri tutarı, gelir ve kurumlar vergisi yönünden “gider olarak” kaydedebilecekler.

Süre 30’dan 20’ye Düşebilir 

İşveren ve işçi taraflarınca birlikte oluşturulacak bir fon sayesinde kıdem tazminatı alacaklarının işçi adına birikmesinin sağlanması hedefleniyor. Bu durumda işçi kendi isteğiyle de işinden ayrılırken hesabında biriken paranın kendisine ödenmesi amaçlanıyor. Ancak işçi tarafı fonda biriken paranın ödenmesi esnasında sıkıntılar yaşanması endişesiyle karşı çıkıyor. Fon yönetiminin Türkiye’deki genel başarısızlığı endişelere neden oluyor. İşçi tarafı halen bir yıllık çalışma karşılığında 30 günlük brüt ücret kıdem tazminatı olarak verilirken fona devir halinde bu sürenin 20 güne düşmesinden de endişeleniyor.

Taşeron Da Başlayacak

Hükümet kıdem tazminatı fonuna geçişte kararlı gözüküyor. Özellikle çalışmaları süren taşeron yasasında taşeron işçilerinin kıdem tazminatı uygulamasının fon şeklinde düzenlenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu netleştiğinde taşeron işçilerin zaten kıdem tazminatı hakkından yararlanamadıkları görüşleri ön plana çıkıyor. Ancak taşeronda çalışanlar kıdem tazminatı almamaları sorununu çözmek gerekir. Kıdem tazminatını fona devrederek daha az da olsa kıdem tazminatı almalarını düşünmek çözüm değil.

Kıdem tazminatı ile ilgili paylaşılan ilk taslakta 1 yıllık kıdem için ödenecek brüt ücret 13 gün olarak belirlenmişti, şimdi bu sürenin 20 güne çıkarılması gündemde. Bu da taslağın eksik yönleri ve işçi tarafının kabul etmediği bazı noktaların revize edilerek, taşeron işçiler için başlatılacak fon uygulaması, tüm işçilere genişletilecek. Dolayısıyla kıdem tazminatında çok önemli değişimler olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Şerife dedi ki:

    çok saçma biz eşek gibi çalışalım adam bizi atsın attığı yanına kalsın bizim hakkımızda yanına kalsın. itiraz ediyorum. kendimiz çıktığımızda hak edemıyoruz şirket attığında hak edemiyoruz. devlet duy bizi artık, yıllarımız nolacak

    1. OKAN dedi ki:

      asgari ücretle süründür işveren istediğinde hakkını verdirme HER YÜKÜ HALKINA YÜKLE MUTSUZ OLMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAP TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE…

BİR YORUM YAZ