Yeni Torba Yasada Neler Var?

Yeni Torba Yasada Neler Var?

Meclis Torba Yasa Neleri İçeriyor?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dün onayladığı torba yasayla Torba yasa ile milyonlarca kişin yüzünü güldürecek yeni haklar getirildi. Yeni torba yasada engellileri ilgilendirecek birçok düzenleme bulunuyor. Ayrıca gazilerden şehit yakınlarına, korunmaya muhtaç çocuklardan, yaşlılara kadar 40’tan fazla yeni düzenleme torba yasa ile onaylanmış oldu. Yeni torba yasa birçok memur alımına da onay vermiş oldu. Torba yasanın onaylanmasıyla Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na 6 bin 511, İçişleri Bakanlığı’na 1.967, Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne 160, Gençlik Ve Spor Bakanlığı’na 53, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 11, Spor Genel Müdürlüğü’ne de 10 kadro ihdas edildi. Torba yasada yeni haklara kavuşan vatandaşlar şimdi uygulamaların bir an önce hataya geçmesini bekliyor.

Torba yasa ile 2014 yılında birçok vatandaşın hayatını kolaylaştıracak yeni düzenlemeler hayatımıza giriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, basın toplantısı düzenleyerek milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürecek pek çok yeni düzenleme içeren “torba yasa”yla ilgili detayları anlattı. Torba yasayla vatandaşlara getirilecek yeni haklar şöyle:

Ücretsiz Kolej: Şehit, gazi, vazife malullerinin ilk ve orta öğretim çağındaki çocukları özel okulların ücretsiz öğrenci okutma kontenjanlarından yararlanmada öncelikli olacak. Devlet koruması altındaki çocuklara da bu imkan sağlanacak.

Evde Bakım Hizmeti: bundan böyle bakım kurumlarında kalan kimsesiz yaşlılara da “aylık harçlık” ödenecek. Muhtaç durumdaki yaşlıların sıra beklemeden “evde bakım hizmeti” alabilmesi için hizmet alımı yöntemi devreye alınacak.

Bakıcı Anne: Çocuk Evleri Siteleri kurularak kimsesiz çocuklar için barınma, eğitim gibi hizmetler verilecek. Bu evlerde 24 saat “bakıcı anneler” görev alacak. Suça teşvik edilen çocuklar için Çocuk Destek Merkezleri açılacak.

Evde Bakım Aylığı: Evinde birden fazla engelli olan ailelerin gelir hesaplamasında birinciden sonraki her bakıma muhtaç engelli “iki kişi” sayılacak. Bu uygulamayla daha çok engelli ailesi evde bakım aylığı alabilecek.

Engelli Çalışana Teşvik: Özel sektörde engelliler, devletin daha önce koruma altına aldığı çocukların çalıştırılması için teşvik getiriliyor. Bu kişileri istihdam edenlerin sigorta primleri 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılanacak.

Gurbetçilere Müjde: Yurt dışında çalışanların sorunlarının çözümü için teşkilatlar oluşturacak.

Memura 10 Gün Mazeret İzni: En az yüzde 70 oranında engelli veya hasta çocuğu olan memur, subay, astsubay ve uzman erbaşlara hastalık raporuna dayalı olarak bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilecek. Bu izni ana veya babadan sadece biri kullanacak.

45 Yaşın Üstündekilere İstihdam Fırsatı 

45 yaşın üstündeki şehit yakınlarına bir defaya mahsus olmak üzere istihdam hakkı tanınacak.

* Koruyucu ailelere sahiplendikleri çocuklar için yapılan ödemelerde hiçbir kesinti yapılmayacak.

* İki yıl devlet korumasında kalan çocuklar 18 yaş kriterine bakılmaksızın istihdam edilecek. İstihdamda öğrenim seviyesine göre öncelik tanınacak.

*Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yurt ve pansiyon da inşa edebilecek. Yurtlar, kamu kurum ve kuruluşlarına devredilebilecek. Bu kapsamda özel üniversite yurtları da KYK’ya devredilecek.

*Toplumsal yaşamın her alanında engellilere yapılan ayrımcılık “suç” sayılacak.

Çocuk Gelinlere Önlem: Bakan Ayşenur İslam yeni yasal önlemlerle rerken yaşta zorla evlendirilen kızlar için iki aşamalı bir önlem planını hayata geçireceklerini de belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ