Yeni Tüketici Yasa Tasarısının detayları

Yeni Tüketici Yasa Tasarısının detayları

tuketici-kanunuTüketici haklarının korunması adına düzenlenen kanunda tüketicileri bayram ettirecek düzenlemeler yapılıyor. Yeni düzenleme kapsamında artık maketten konut satışı yapılamayacak.

Kredi kartı ücretleri düzenlenecek. Devre mülk satışı, sözleşme fesihlerini de kapsayan ‘Tüketici Yasa Tasarısı’ bugün görüşülmeye başlıyor.

Devrim niteliğindeki tüketiciyi koruyan kararlar arasında bankaların tahsil ettiği ücretler, kredi kartları, maketten konut satışı, aldatıcı reklamların denetimi gibi pek çok konuda düzenlemeler bulunuyor.  76 milyon tüketiciyi ilgilendiren ‘Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı’ bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Tasarı kabul edilerek yürürlüğe girdiğinde, tüketicilerin hakları daha çok korunarak, hak arama yolları kolaylaştırılacak.

Tüketicilerin alışveriş yaptığı tüm piyasalarda ‘Bilinçli Tüketici’ ilkesinin esas alınması sağlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yasa tasarısının bankaların tüketicilerden alacağı ücretler, kredi kartları, maketten konut satışı olarak bilinen ön ödemeli konut satışları, kapıdan satış tabir edilen işyeri dışından yapılan satışlar, mesafeli satışlar, yerli ve yabancı turistleri ilgilendiren paket tur ve devre tatil hizmetleri ve yanıltıcı reklamların denetimi gibi pek çok konuda etkili düzenlemeler içerdiğini söyledi.

Bankalarda BDDK’nın belirlediği ücretler alınacak

* Tüketici sözleşmeleri en az 12 punto yazılarak rahat okunması sağlanacak.

* Sözleşme imzalanmadan önce tüketicinin bilgilendirilmesi zorunlu tutulacak. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin hususlar sözleşmenin eki olarak tüketiciye ayrıca verilecek.

*Sözleşmede öngörülen koşullar, keyfi bir şekilde sözleşme süresi içinde tek taraflı olarak tüketici aleyhine değiştirilemeyecek ve tüketiciden haksız olarak talep edilen ücret, masraf ve komisyonların alınması engellenecek.

* Bankalar artık tüketicilerden sadece bakanlık ve BDDK tarafından belirlenecek ücretleri alabilecek. Tüketicilere yıllık üyelik aidatı vb isim altında ücret istenmeyen alternatif bir kredi kartı sunmak zorunda olacak.

*Temerrüt hali de dahil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmasına son verilecek. Cayma süresine de düzenleme geldi. İşyeri dışında yapılan satışlarda ve mesafeli satışlarda 7 gün, devre tatil sözleşmelerinde ise 10 gün olan cayma süreleri 14 güne uzatıldı.

* Maketten konut satışları, tüketici kredisi sözleşmeleri ve finansal hizmetlere ilişkin mesafeli sözleşmelerde tüketicilere 14 günlük; taksitle satış sözleşmelerinde ise borçlar kanununa paralel olarak 7 günlük cayma hakkı getirildi.

* Bankalarla yapılan sözleşmeler, elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik sözleşmelerinde tüketici aleyhine hükümler yer aldığında, bu sözleşmeler bakanlık tarafından denetlenerek, tüketicinin hakları korunacak.

* Ayıplı mal ve hizmette ihbar mükellefiyeti kaldırılarak tüketiciye sağlanan haklar tüketici lehine genişletilecek. Tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde tüketici isterse sigorta yaptıracak.

* 21 milyar TL hacme ulaşan internet, telefon, katalog ve benzeri yollarla kurulan mesafeli sözleşmeler ayrıntılı olarak düzenleme altına alınmış olacak.

* Tüketiciler her türlü banka hizmeti, kredi, sigorta, bireysel emeklilik, yatırım ve ödeme ile ilgili mesafeli sözleşme kurulmadan önce mutlaka bilgilendirilecek.

* İnternet, elektrik, su, doğalgaz, telefon vb tüm aboneliklerde tüketici, istediği zaman sözleşmeyi fesh edebilecek. Bu fesih, sözleşmenin kurulmasından daha ağır şartlar içermeyecek.

* Der kitaplarına tüketicilerin bilinçlendirilmesi için tüketici haklarına ilişkin bölümler konulacak ve yayıncı kuruluşlar da tüketiciyi bilinçlendirici programlar yayınlamak zorunda kalacaklar.

* Ticari reklam yoluyla tüketicinin yanıltılmasını engellemek için tedbirler arttırılacak. Aldatıcı nitelikte olan her türlü haksız ticari uygulama yasaklanacak.

* Tüketici hakem heyetleri yapılandırılarak, tüketicinin haklarını daha kolay aramaları sağlanacak.

* 3 bin TL’ye kadar olan uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine müracaat edilecek.

* Saadet zinciri veya çok katmanlı satışlar gibi piramit satış sistemleri yasaklanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ